Nasza szkoła po raz drugi włączyła się do Małopolskiej Kampanii Społecznej „No Promil– No Problem”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolsce liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców- wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.
Uczniowie klas pierwszych i siódmych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez psychologa szkolnego, a inspiracją do dyskusji były m. in. filmy przygotowane przez organizatorów akcji. Podczas zebrania z rodzicami uczniów klasy siódmej, psycholog szkolny pani Monika Rabe przeprowadziła również pogadankę. Zbieraliśmy także „deklaracje pasażera/świadka”, że będą reagować, by powstrzymać osoby nietrzeźwe przed jazdą. W sumie mieliśmy 250 deklaracji. Uczniowie brali też udział w konkursie plastyczno- technicznym, literackim i multimedialnym. Z naszej szkoły jury wyłoniło aż jedenastu laureatów!
Jednym z elementów kampanii był happening, który odbył się 12 listopada w Szkole Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu.
Najpierw funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzali stan trzeźwości kierowców, a cztery uczennice wraz z opiekunem rozdawały ulotki i zbierały deklaracje. Następnie uczniowie klasy siódmej przemaszerowali ulicami miasta niosąc transparenty z hasłami kampanii „No Promil– No Problem”, rozdając przechodniom kampanijne ulotki, wyrażając w ten sposób sprzeciw wobec osób, które siadają za kółkiem w stanie nietrzeźwości.
W ramach happeningu ogłoszono wyniki konkursu, a laureatom wręczono ufundowane przez Urząd Miasta nagrody. Uczniowie mogli skorzystać z symulatorów dachowania, zderzenia, sprawdzić się na refleksomierzu. Młodzież mogła odbyć spacer w specjalnych okularach tzw. narkogoglach i alkogoglach, które symulują skutki używania narkotyków czy alkoholu. Odbył się również konkurs na najładniejszy transparent, bilbord. Na koniec uczniowie podziwiali występy zespołu z MDK w Oświęcimiu.
Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą owoce w postaci zmniejszenia liczby kierowców będących pod wpływem środków psychoaktywnych.