WARSZTATY PROFILAKTYCZNE EPSILON W KLASACH CZWARTYCH

Powoli staje się to już tradycją w naszej szkole, że w klasach czwartych realizowany jest  rekomendowany  program profilaktyczny EPSILON. Zajęcia sfinansował Urząd Miasta Oświęcim.

Celem programu „WARTOŚCI W ŻYCIU CZŁOWIEKA, KSZTAŁTOWANIE POSTAW SPOŁECZNYCH” jest rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych dzieci oraz poprawa ich psychospołecznego funkcjonowania. Program przebiega w dwóch etapach, trenerzy spotykają się z klasami dwukrotnie, w sumie na pięć godzin lekcyjnych.

Coraz więcej działań wobec dzieci zorientowanych jest na rozwijanie indywidualnych zasobów i zdolności, a nie budowanie wspólnoty. Coraz trudniej przychodzi dzieciom radzić sobie z napięciem związanym ze swoim, bądź czyimś smutkiem.

Warsztat „Lodowe Miasto”  bardzo podobał się uczniom, którzy z ochotą i dużym zaangażowaniem brali w nim udział. Uczestnicy poprzez zabawę rozwijali kompetencje emocjonalno- społeczne i już z niecierpliwością czekają na kontynuację programu.

Prelekcja funkcjonariuszy z KPP

W czwartek, 14 września, uczniów klas pierwszych odwiedziły Panie Policjantki z KPP z Oświęcimia.
Przeprowadziły pogadankę na temat bezpieczeństwa. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji i miejmy nadzieję, że zawsze będą pamiętali o zasadach bezpieczeństwa.

 

 

 

Szkoła przystąpiła po raz kolejny do programu „Trzymaj formę”. Podjęto wiele działań dotyczących zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. W ramach programu klasy czwarte i piąte wykonały talerze zdrowia z różnych materiałów. Na lekcjach przyrody uczniowie przygotowali owocowe szaszłyki.

Szkoła za podjęte działania otrzymała certyfikat „Trzymaj formę”.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji zostały przeprowadzone liczne działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach online, podczas których obejrzeli spektakl „Plik i Folder”, a następnie uczestniczyli w interaktywnym spotkaniu online na żywo z  głównymi bohaterami spektaklu – Plikiem i Folderem. Dzięki temu dowiedzieli się, że internet ma zarówno wady jak i zalety oraz poznali wiele cennych rad jak z niego korzystać.

Podczas lekcji informatyki zostały przeprowadzone zajęcia o bezpieczeństwie w internecie. W ramach podsumowania tematu uczniowie klas 4a i 4b wykonali plakaty w programie Word, a uczniowie klas 5a i 5b utworzyli prezentacje multimedialne. W klasach 6a i  8a zostały realizowane lekcje na podstawie materiału edukacyjnego „Lekcja bezpieczeństwa” z witryny www.saferinternet.pl.

Na zajęciach wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8a w grupach przygotowali plakaty przestrzegające przed najgroźniejszymi, ich zdaniem, zagrożeniami, na które są narażeni młodzi ludzie korzystający z sieci. Następnie z ich prac powstała gazetka ścienna.  Ponadto w dniu 24 lutego cała klasa wzięła udział w lekcji online „Jak odróżnić fake od newsa?”, mającej na celu zapoznanie uczniów ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.

W ramach zajęć języka polskiego w dniu 14 marca klasa 6a uczestniczyła w lekcji online „Zmieniam świat!- czym jest aktywizm online”. Celem zajęć było pokazanie młodym ludziom, jak można wykorzystywać nowe technologie do kreowania swojej rzeczywistości poprzez organizację kampanii społecznej lub inicjatywę rozwiązującą lokalny problem.

Praktyczna lekcja chemii

Dnia 20 stycznia (piątek) klasa 8a wybrała się na lekcję chemii, która odbyła się w firmie Synthos. Podczas spotkania,  eksperci firmy oraz ekolodzy  podzielili się ciekawostkami o „zielonej chemii” a także opowiedzieli o działaniach chemicznych koncernu związanych ze zrównoważonym rozwojem. Uczniowie dowiedzieli się z czego firma Synthos słynie, czego są producentem i jaki wpływ mają na środowisko. Jak się okazało, chemia może być zielona ? i przyjazna dla środowisku?. Podczas lekcji, uczniowie rozmawiali o ochronie środowiska, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci oraz co możemy zrobić, by zadbać o naszą planetę ? ponieważ każdy z nas ma ogromny wpływ na stan jej środowiska. Po spotkaniu z ekspertami uczniowie zwiedzili laboratorium chemiczne, gdzie badaniom poddawane są próbki materiałów produkowanych przez Synthos. Po wizycie w laboratorium, przyszedł czas na poznanie tajników pracy strażaków stacjonujących w Zakładach chemicznych.
Dziękujemy firmie @Synthos za pouczającą lekcję.

Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

#WorldChildrensDay #unicefpoland

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. W dniu 24 listopada uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Najpierw na sali gimnastycznej odbyły się zawody sportowe w piłce chińskiej, zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Następnie uczniowie klasy 8a zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klas IV- VI wspólnie przygotowaną prezentację multimedialną na temat Konwencji o prawach dziecka. Natomiast w młodszych klasach zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia z wychowawcami, przybliżające uczniom ich prawa.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

 

Klasa I a bierze udział w Ogólnopolskim projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”

 

Klasa I a bierze udział w Ogólnopolskim projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”. W listopadzie obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Niewidomych. Uczniom została przybliżona problematyka osób niewidomych i słabowidzących podczas projekcji filmu „N jak niewidomy”. Następnie dzieci mogły doświadczyć, jak funkcjonują osoby niewidome. Uczniowie z zakrytymi oczami próbowali wiązać sznurówki, grać w kółko-krzyżyk. Jednym z zadań było sparowanie rzeczy za pomocą samego dotyku. Ponadto dzieci miały za zadanie pokonanie krótkiego odcinka z przeszkodami z zawiązanymi oczami. Było to dla nich nowe doświadczenie.

Akcja „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

 

W dniu 17 listopada br. w ramach lekcji z wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy VIII a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu. Uczniowie dowiedzieli się czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach, jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Wszyscy rozwiązali test sprawdzający czy uprawiali kiedykolwiek hazard oraz zostali poinformowani, gdzie można szukać pomocy. Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

 

 

 

Świetlica szkolna, jak co roku, przystąpiła do projektu „Trzymaj formę”, którego celem jest promocja zdrowia wśród dzieci i młodzieży.  Uczniowie klasy pierwszej i drugiej brali udział w przygotowaniu pysznej i oczywiście zdrowej sałatki owocowej. Dzieci samodzielnie pokroiły plasterki owoców. Zadowolone minki uczestników świadczą o tym, że warsztaty się udały. A częstowaniu się pysznym posiłkiem nie było końca.