• Brak komentarzy do wyświetlenia.

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE

Zapraszamy do zapoznania się z celami realizowanego w naszej szkole kolejnej edycji programu profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie” inicjowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

W roku szkolnym 2012/13 nasza szkoła przystąpiła do realizacji kolejnej edycji programu profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie” inicjowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Na terenie całego kraju w programie uczestniczyło już 40 tys. uczniów. Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu papierosów przez młodzież. Program profilaktyki antynikotynowej o zasięgu ogólnopolskim adresowany jest do uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych oraz  gimnazjum. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. A palenie tytoniu to nałóg, na który my dorośli jesteśmy najmniej wyczuleni. Istnieje  duże przyzwolenie społeczne, może dlatego, że aż 30 %   ludzi dorosłych  pali. Papierosy to jedyny legalnie sprzedawany produkt na świecie o udowodnionym działaniu rakotwórczym.  Spowodowane  paleniem nowotwory złośliwe czy zawał serca to choroby, których można uniknąć, a na które skazują się sami palacze. Rak płuc występuje niemal wyłącznie u palących.

Udział młodzieży w programie  ukierunkowany jest na:

  • uczenie  umiejętności odmawiania– co powinno wpłynąć na wzrost odporności na wpływy rówieśników;
  • uświadamianie odpowiedzialności za własny rozwój i zdrowie;
  • kształtowanie szacunku do siebie, zdobywanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

RODZICU pamiętaj bez względu na swoje poglądy i to czy sam palisz czy nie:

  • Palenie zaczyna się od spróbowania – co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku.
  • Niektórzy zaczynają eksperymentować z paleniem, co najczęściej przypada na V i VI klasę, a to może się przerodzić w systematyczne palenie i doprowadzić – tak, jak u ludzi dorosłych – do nałogowego palenia!
  • Dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy dwoje  rodziców pali -to prawie pewne, że w rodzinie pojawi się  nowy palacz.
  • Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.

NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ

Zadbajmy aby nasze dzieci żyły w zdrowym środowisku, wolnym od dymu tytoniowego,nie przebywały w zadymionych przez dorosłych  pomieszczeniach i nie były narażone na bierne palenie, które jest co najmniej tak samo szkodliwe jak i palenie czynne.

. Najbardziej zagraża noworodkom i małym dzieciom, które nie potrafią upomnieć się o swoje prawo.

Świat przestaje palić. Moda na niepalenie zaczyna docierać do Polski. Według danych szacunkowych powiększa się grupa  Polaków, którzy nigdy nie palili. Rośnie liczba osób rzucających palenie. Pomagają akcje ogólnopolskie ,, Rzuć palenie razem z nami,” Dzień bez papierosa a także telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.  Dzwoniąc pod numer  telefonu 0 801 108 108,można uzyskać poradę,,jak rzucić palenie”,wsparcie psychiczne i pomoc w przezwyciężeniu złego samopoczucia w pierwszym okresie bez papierosa.

Komentowanie jest wyłączone.