• Brak komentarzy do wyświetlenia.

Organizacja egzaminu gimnazjalnego

Przedstawiamy ważne informacje dotyczące tegorocznego egzaminu gimnazjalnego:

HARMONOGRAM EGZAMINU 2018

18 kwietnia 2018 (środa) część humanistyczna:

godz. 9.00 – historia i wiedza o społeczeństwie (czas trwania 60 min)

godz. 11.00 – język polski (czas trwania 90 min)

19 kwietnia 2018 (czwartek) część matematyczno – przyrodnicza:

godz. 9.00 – przedmioty przyrodnicze (czas trwania 60 min)

godz. 11.00 – matematyka (czas trwania 90 min)

20 kwietnia 2018 (piątek) część językowa:

godz. 9.00 – poziom podstawowy (czas trwania 60 min)

godz. 11.00 – poziom rozszerzony (czas trwania 60 min)

WYDŁUŻONY CZAS PRACY Z ARKUSZEM

Uczniowie uprawnieni, na podstawie  opinii psychologicznej lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub zaświadczenia lekarskiego, mają przedłużony czas zdawania egzaminu:

–  z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych  i języka obcego na poziomie podstawowym  o 20 min (do 80 min),

– z języka polskiego i matematyki o 45 min (do 135 min),

– z języka obcego poziom rozszerzony o 30 min (do 90 min).

Rada pedagogiczna wskazała dostosowania warunków i formy tegorocznego egzaminu dla osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia):

  1. Wydłużony czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym (arkusz standardowy G1, płyty CD do języka obcego standardowe).
  2. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi.
  3. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, języków obcych nowożytnych oraz matematyki, uwzględniających specyficzne trudności w uczeniu się.

ORGANIZACJA EGZAMINU

  1. Każdego dnia egzaminu uczniowie przychodzą do szkoły do godz. 8.30 .
  2. Rzeczy osobiste (torby, plecaki, okrycia wierzchnie, urządzenia teleinformacyjne) zostawiają w szafkach uczniowskich lub w sekretariacie.
  3. WNOSZENIE URZĄDZEŃ TELEINFORMACYJNYCH NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ I KORZYSTANIE Z NICH JEST ZABRONIONE I MOŻE SKUTKOWAĆ UNIEWAŻNIENIEM EGZAMINU.
  4. Od 8.30 do ok. 8.55 przewodniczący zespołów nadzorujących w obecności przedstawicieli zdających z każdej sali stwierdzają nienaruszenie przesyłek z OKE, pobierają i przenoszą materiały egzaminacyjne.
  5. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącą zespołu nadzorującego (ok. godz. 8.45), przy wejściu na salę egzaminacyjną, zdający losują numer stolika i otrzymują naklejki z numerem PESEL otrzymane z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz indywidualny kod ucznia. Numer stolika losuje się raz na oba zakresy egzaminu
    w danym dniu. Zdający, którym dostosowano miejsce pracy, nie losują numeru– zajmują stolik wskazany przez członka zespołu nadzorującego.
  6. Od godz. 8.55 do 9.00 przewodniczący zespołów nadzorujących przekazują zdającym informacje dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu.
  7. O godz. 9.00 członkowie zespołu nadzorujących rozdają zdającym arkusze, polecają zapoznać się z instrukcją na pierwszej stronie arkusza, sprawdzić czy arkusz zawiera wszystkie ponumerowane strony, zakodować arkusze.
  8. Po tych czynnościach przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje w widocznym miejscu czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu (ok. godz. 9.05) i poleca zdającym otworzyć arkusze. W przypadku egzaminu z języka obcego egzamin rozpoczyna się odtworzeniem płyty CD z tekstami w tym języku (ponadto płyta zawiera instrukcje dotyczące zadań egzaminacyjnych w języku polskim przerwy na zapoznanie się
    z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie zadań).
  9. Między poszczególnymi zakresami egzaminu  jest przerwa.
  10. Ok. godz. 10.45 przewodniczący zespołów nadzorujących w obecności przedstawicieli zdających z każdej sali stwierdzają nienaruszenie przesyłek z OKE, pobierają
    i przenoszą materiały egzaminacyjne na drugi w tym dniu  zakres egzaminu a zdający wpuszczani są do sal.
  11. O godz. 11.00 członkowie zespołów nadzorujących rozdają arkusze egzaminacyjne.
  12. Osoby spóźnione nie będą wpuszczona na salę egzaminacyjną po godz. 9.00 lub 11.00 t.j. po rozdaniu arkuszy. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) podejmuje decyzję  wpuszczeniu osoby spóźnionej do Sali, nie później jednak niż do zakończenia czynności organizacyjnych. Uczniowie spóźnieni nie losują numeru stolika– miejsce do pracy wskazuje im przewodnicząca zespołu nadzorującego.
  13. Po zakończeniu każdego zakresu egzaminu w danym dniu członkowie zespołu nadzorującego egzamin pakują materiały egzaminacyjne do bezpiecznych kopert
    w obecności przedstawicieli zdających z każdej sali.

CO ZDAJĄCY MOŻE MIEĆ ZE SOBĄ PODCZAS EGZAMINU

Zdający mogą wnieść na salę:

– długopis lub pióro z czarnym wkładem na wszystkie części egzaminu,

– linijkę na egzamin z matematyki,

– legitymację szkolną lub dokument tożsamości z numerem PESEL,

– ewentualnie małą butelkę wody, która będzie stała na podłodze przy stoliku żeby nie zniszczyć arkusza egzaminacyjnego.

Osoby uprawnione mogą także wnieść leki, urządzenia medyczne, kanapki o ile zgłosiły to wcześniej przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego).

Zdający nie mogą korzystać z kalkulatora i słowników podczas egzaminu.

WNOSZENIE URZĄDZEŃ TELEINFORMACYJNYCH NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ I KORZYSTANIE Z NICH JEST ZABRONIONE I MOŻE SKUTKOWAĆ UNIEWAŻNIENIEM EGZAMINU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *