ULOTKA OKOLICZNOŚCIOWA „CZWÓRKOWYCH ASÓW”
DZIŚ SĄ IMIENINY
PATRONA NASZEJ SZKOŁY
ZOFII KOSSAK
TO ŚWIĘTO JEST ZNAKOMITĄ OKAZJĄ, ŻEBYŚ LEPIEJ POZNAŁ ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ LITERACKĄ TEJ PISARKI.
Co wiesz o życiu i twórczości Zofii Kossak?
- Za jakie czyny Zofia Kossak została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”?
- Podaj pełną nazwę lub wyjaśnij pojęcie „Żegota”?
- Kim był Kacperek, tytułowy bohater książki dla dzieci?
- Czym zajmował się dziadek Zofii Kossak – Juliusz Kossak?
- Dokąd wyemigrowała Zofia Kossak?
- Co dzisiaj znajduje się w domku ogrodnika w Górkach Wielkich?
- Kto z rodziny Zofii Kossak zginął w KL Auschwitz?
CIEKAWOSTKI:
- Zofia jest córką Tadeusza Kossaka, brata bliźniaka słynnego malarza Wojciecha Kossaka oraz wnuczką malarza Juliusza Kossaka. Sama również uczyła się malarstwa i sztuki
w Polsce i za granicą. Jej kuzynkami są również pisarki Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. - Zofia Kossak przeżyła pobyt w KL Auschwitz a później Pawiak, gdzie została skazana na śmierć. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Wspomnienia z obozu zawarła w książce „Z otchłani”.
ZOFIA WSPOMINA SWOJE DZIECIŃSTWO
Wszyscy w rodzinie jesteśmy mniej lub więcej obciążeni malarsko. (…) Ja byłam również jednym z tych wysoce uzdolnionych dzieci, z zapałem myślałam o sztuce malarskiej mającej wypełnić mi życie i do dwudziestego roku byłam przekonana, że będę wielką malarką, choć mój talent już od osiemnastego roku życia widomie odpływał. (…) Dość jednak, że od piątego roku życia rysowałam i równocześnie pisałam. Mój niestrudzony zapał rysowniczy zmuszał mnie do pisania “powieści”, które sama ilustrowałam. Celem był rysunek nie tekst. Ten zwyczaj zachowałam przez całe dzieciństwo. Dom nasz był zawalony tymi utworami skrzętnie chowanymi przez moją matkę, z których jednak po burzy bolszewickiej nie pozostał ani jeden okaz, ani jeden rysunek. Były tego całe tomy i tomy. Każde zdarzenie domowe, każde wrażenie było natychmiast przeze mnie ilustrowane i opisane.
Z listu Zofii Kossak do Józefa Birkenmajera
REDAKTORZY „CZWÓRKOWYCH ASÓW” ŚLEDZILI LOSY TADEUSZA – SYNA ZOFII KOSSAK
Syn Zofii, Tadeusz Szczucki jakiś czas temu był pod lupą naszej redakcji. Szkolni redaktorzy szukali śladów Tadeusza w Oświęcimiu. Dlaczego? Jak się udało ustalić, Tadeusz chodził do szkoły w Oświęcimiu, miał tutaj znajomych i dziewczynę. Był dobrze zapowiadającym się rzeźbiarzem.
W tamtych czasach uczęszczał do gimnazjum w naszym mieście, ale dziś ta szkoła jest znana jako Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego. Dziewczyna Tadeusza – Matylda Studzińska uczyła się w tej samej klasie. Niestety, zginęła w ostatnich dniach wojny. Tadeusz trafił do obozu KL Auschwitz, gdzie został zamordowany w 1943 r. Zofia nigdy nie dowiedziała się kiedy i jak zginął jej syn. Dokumenty potwierdzające śmierć Tadeusza trafiły do Rosji i dopiero po 1992 r. powróciły do archiwum w KL Auschwitz.