LOKALNY POCIĄG Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI – sprawozdanie z przeprowadzonych działań badawczych

Kiedyś dworzec w Oświęcimiu tętnił życiem. To właśnie z powodu krzyżujących się tu linii kolejowych w naszym mieście rozwijał się przemysł. Powstawały nowe fabryki i firmy. Dlaczego to minęło? Jak to zmienić? Co nam się podoba, a co nie?

27 marca 2015 roku w holu Miejskiego Gimnazjum nr 4 odbyły się działania badawcze dot. osiedla Zasole i jego okolic, które były prowadzone przez uczniów. Głównym zagadnieniem, poruszanym w naszej ankiecie, było poznanie opinii mieszkańców Oświęcimia dotyczącej dalszych losów budynku dworca kolejowego, wizji jego stylistyki i przeznaczenia.

Zanim rozpoczęliśmy akcję postaraliśmy się o wypromowanie wydarzenia. Zapoznaliśmy się z historią dworca i okolicy. Urządziliśmy stoisko, na którym znalazły się plakaty, książki na temat historii Oświęcimia oraz skrzynka, w której uczestnicy ankiety umieszczali pocztówki z opiniami.

Akcja rozpoczęła się o 17:00. Informowaliśmy uczestników o jej celu oraz zapoznawaliśmy ankietowanych z krótką historią miasta. Udało nam się przeprowadzić wiele wywiadów z mieszkańcami miasta. Zbieranie opinii skończyło się o godzinie 18:30. Ze skrzynki wyjęliśmy ankiety i przeprowadziliśmy szczegółową analizę odpowiedzi udzielonych przez ankietowane osoby.

Oto jak szczegółowo przebiegały nasze działania:

Najpierw sformułowaliśmy zagadnienia badawcze:

Pytania badawcze:

1.W jaki sposób postrzegany jest dworzec i jego okolice?

2.Czy dworzec jest dobrą wizytówka miasta?

3.Czy mieszkańcy czują się W tym rejonie bezpiecznie?

4.Co sądzą oświęcimianie na temat obecnego wykorzystania budynku dworca PKP?

5.Jak według mieszkańców miasta powinien być w przyszłości wykorzystany budynek dworca

Następnie sformułowaliśmy pytania, które potem zadaliśmy ankietowanym. Byli to mieszkańcy Oświęcimia, którzy przyszli do naszej szkoły na dzień otwarty.

Pytania zadane ankietowanym:

1.Jak ocenia pan / pani wygląd naszego dworca?

2.Czy według pana / pani dworzec do miejsce bezpieczne?

3.W Jaki sposób można by wykorzystać puste pomieszczenia dworca?

W badaniu wzięło udział 18 osób. Uczestnicy odpowiadali na pytania na przygotowanych kartkach pocztowych. Po wypełnieniu ich, wrzucali je do przygotowanej skrzynki pocztowej.

A oto wnioski wynikające z przeprowadzonego badania:

Dworzec i jego okolice to miejsce źle zagospodarowane, które nie podoba się mieszkańcom i nie zawsze czują się tu bezpiecznie. Budynek jest zaniedbany, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ogromna przestrzeń, jaką to miejsce dysponuje, nie jest należycie wykorzystana i nie służy dobrze ani podróżnym, ani mieszkańcom miasta. Ankietowani wyrazili pogląd, że dworzec nie jest dobrą wizytówką miasta. Nie można tam znaleźć informacji o Oświęcimiu i jego atrakcjach, wygląda nieestetycznie i nie zachęca do dłuższego pobytu w naszym mieście.

Według osób uczestniczących w badaniu na pewno przede wszystkim należy zadbać
o wygląd dworca, wyremontować wnętrze i poprawić wizerunek zewnętrzny. Poza tym
w pustych pomieszczeniach można by urządzić kawiarnię, sklepy lub siłownię. Powinna się tam znajdować informacja turystyczna z ciekawymi ulotkami lub folderami w skrócie prezentującymi walory miasta.

Plan działań wynikający z przeprowadzonego badania:

1. Przeprowadzić rozmowę z radnym osiedla Zasole, p. Michałem Chrzanem w celu uzyskania wsparcia w próbie zainteresowania radnych sprawą wyglądu dworca PKP (do 20 IV).
  2. Zwrócić się do dyrekcji PKP z wnioskiem o zwiększenie ochrony w godzinach przyjazdu i odjazdu młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych i gimnazjalnych (do 20 IV).
  3. Nawiązać kontakt z Młodzieżową Radą Miasta w celu zainteresowania młodych radnych problemem, który nas zainspirował do działania (do 25 IV).
  4. Opracować projekt ulotki promującej miasto (do 30 IV).

Nasze działania zamierzamy rozpropagować za pośrednictwem strony internetowej naszej szkoły, lokalne ogłoszenia, poprzez Facebooka, informacje na wywiadówkach, informacje poprzez nauczycieli i personel szkoły.