Kiedyś dworzec w Oświęcimiu tętnił życiem. To właśnie z powodu krzyżujących się tu linii kolejowych w naszym mieście rozwijał się przemysł. Powstawały nowe fabryki i firmy. Dlaczego to minęło? Jak to zmienić? Co nam się podoba, a co nie?
27 marca 2015 roku w holu Miejskiego Gimnazjum nr 4 odbyły się działania badawcze dot. osiedla Zasole i jego okolic, które były prowadzone przez uczniów. Głównym zagadnieniem, poruszanym w naszej ankiecie, było poznanie opinii mieszkańców Oświęcimia dotyczącej dalszych losów budynku dworca kolejowego, wizji jego stylistyki i przeznaczenia.
Zanim rozpoczęliśmy akcję postaraliśmy się o wypromowanie wydarzenia. Zapoznaliśmy się z historią dworca i okolicy. Urządziliśmy stoisko, na którym znalazły się plakaty, książki na temat historii Oświęcimia oraz skrzynka, w której uczestnicy ankiety umieszczali pocztówki z opiniami.
Akcja rozpoczęła się o 17:00. Informowaliśmy uczestników o jej celu oraz zapoznawaliśmy ankietowanych z krótką historią miasta. Udało nam się przeprowadzić wiele wywiadów z mieszkańcami miasta. Zbieranie opinii skończyło się o godzinie 18:30. Ze skrzynki wyjęliśmy ankiety i przeprowadziliśmy szczegółową analizę odpowiedzi udzielonych przez ankietowane osoby.
Oto jak szczegółowo przebiegały nasze działania:
Najpierw sformułowaliśmy zagadnienia badawcze:
Pytania badawcze:
1.W jaki sposób postrzegany jest dworzec i jego okolice?
2.Czy dworzec jest dobrą wizytówka miasta?
3.Czy mieszkańcy czują się W tym rejonie bezpiecznie?
4.Co sądzą oświęcimianie na temat obecnego wykorzystania budynku dworca PKP?
5.Jak według mieszkańców miasta powinien być w przyszłości wykorzystany budynek dworca
Następnie sformułowaliśmy pytania, które potem zadaliśmy ankietowanym. Byli to mieszkańcy Oświęcimia, którzy przyszli do naszej szkoły na dzień otwarty.
Pytania zadane ankietowanym:
1.Jak ocenia pan / pani wygląd naszego dworca?
2.Czy według pana / pani dworzec do miejsce bezpieczne?
3.W Jaki sposób można by wykorzystać puste pomieszczenia dworca?
W badaniu wzięło udział 18 osób. Uczestnicy odpowiadali na pytania na przygotowanych kartkach pocztowych. Po wypełnieniu ich, wrzucali je do przygotowanej skrzynki pocztowej.
A oto wnioski wynikające z przeprowadzonego badania:
Dworzec i jego okolice to miejsce źle zagospodarowane, które nie podoba się mieszkańcom i nie zawsze czują się tu bezpiecznie. Budynek jest zaniedbany, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ogromna przestrzeń, jaką to miejsce dysponuje, nie jest należycie wykorzystana i nie służy dobrze ani podróżnym, ani mieszkańcom miasta. Ankietowani wyrazili pogląd, że dworzec nie jest dobrą wizytówką miasta. Nie można tam znaleźć informacji o Oświęcimiu i jego atrakcjach, wygląda nieestetycznie i nie zachęca do dłuższego pobytu w naszym mieście.
Według osób uczestniczących w badaniu na pewno przede wszystkim należy zadbać
o wygląd dworca, wyremontować wnętrze i poprawić wizerunek zewnętrzny. Poza tym
w pustych pomieszczeniach można by urządzić kawiarnię, sklepy lub siłownię. Powinna się tam znajdować informacja turystyczna z ciekawymi ulotkami lub folderami w skrócie prezentującymi walory miasta.
Plan działań wynikający z przeprowadzonego badania:
- Przeprowadzić rozmowę z radnym osiedla Zasole, p. Michałem Chrzanem w celu uzyskania wsparcia w próbie zainteresowania radnych sprawą wyglądu dworca PKP (do 20 IV).
- Zwrócić się do dyrekcji PKP z wnioskiem o zwiększenie ochrony w godzinach przyjazdu i odjazdu młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych i gimnazjalnych (do 20 IV).
- Nawiązać kontakt z Młodzieżową Radą Miasta w celu zainteresowania młodych radnych problemem, który nas zainspirował do działania (do 25 IV).
- Opracować projekt ulotki promującej miasto (do 30 IV).
Nasze działania zamierzamy rozpropagować za pośrednictwem strony internetowej naszej szkoły, lokalne ogłoszenia, poprzez Facebooka, informacje na wywiadówkach, informacje poprzez nauczycieli i personel szkoły.
https://sp7oswiecim.edu.pl/2015/03/lokalny-pociag-z-przeszlosci-ku-przyszlosci/
https://www.youtube.com/watch?v=cqCBgNo244o&feature=youtu.be