Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne organizuje różne formy turystyki, propagując walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe swojej „małej ojczyzny”, rejonu Małopolski, kraju.

 W roku 2013 młodzież uczestniczyła w następujących wycieczkach i imprezach lokalnych:

  • 16.02.2013 Zimowy Zlot Młodzieży Szkół Powiatu Oświęcimskiego z okazji Światowego Dnia Przewodnika – poznanie historii i zabytków Starego Miasta Oświęcimia: Rynku Głównego, kościołów, synagogi, Centrum Żydowskiego, Muzeum Zamek. Spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej.
  • 22.04.2013 Udział w obchodach 73 rocznicy zbrodni na polskich jeńcach wojennych w 1940r. w ZSRR; uroczystości przy tablicy pamiątkowej w kościele p.w. WNMP oraz we mszy św. w intencji ofiar „Zbrodni Katyńskich”.
  • 29.09.2013 – Udział w obchodach „Kulturalne cztery pory roku” i „Jesieni Oświęcimskiej”oraz w grze miejskiej „Spadkobiercy, czyli śladami dawnych mistrzów (5 miejsce na 14 drużyn).
  •  30.10.2013 – Wycieczka autokarowa do Górek Wielkich z uczniami klas pierwszych – poznanie okolic i miejsc związanych z życiem i twórczością patronki Zofii Kossak: Centrum Kultury i Nauki w Dworze Kossaków i Muzeum w Domku Ogrodnika. Wędrówka ścieżką edukacyjną po Górkach w otoczeniu uroczego krajobrazu Beskidu Śląskiego.
  •  03.11.2013 – Wycieczka pociągiem PKP do Krakowa – dawnej stolicy Polski i serca Małopolski. Spacer po ścieżkach historii – Plac Jana Matejki, Barbakan, Teatr Stary, Brama Floriańska, Muzeum Jana Matejki, msza święta w Bazylice Mariackiej (przed ołtarzem Wita Stwosza) Rynek Główny, Muzeum Narodowe w Sukiennicach, ulicą Grodzką do Jaskini Smoka, dziedziniec Wawelu, krypty pod Kaplicą Srebrnych dzwonów, Plantami pod Pałac Biskupów, UJ, dworzec PKP.

krakow

Zimowy Zlot Młodzieży Szkół Powiatu Oświęcimskiego z okazji Światowego Dnia Przewodnika-  16 lutego 2013 roku

Celem zlotu młodzieży było uczczenie 68 rocznicy oswobodzenia obozu zagłady Auschwitz- Birkenau i miasta Oświęcim, 150 rocznicy Powstania Styczniowego, 98 rocznicy pobytu w Oświęcimiu brygadiera Józefa Piłsudskiego, Światowego Dnia Przewodnika, poznanie historii i zabytków miasta Oświęcimia.

Drużyny zebrały się przy budynku Stary Ratusz. Z przewodnikiem PTTK udaliśmy się na zwiedzanie zabytków miasta. W Rynku Głównym złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego. Dalsza trasa przebiegała obok domu Ślebarskich, kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Synagogi, Muzeum – Zamek z basztą do remizy  OSP w Oświęcimiu z pokazami sprzętu ratowniczo-gaśniczego.   Zapoznaliśmy się z historią powstania straży pożarnej. Następnie złożyliśmy wiązanki kwiatów na grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki. Zakończenie zlotu odbyło się w Zespole Szkół  Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, gdzie zapoznaliśmy się z informacjami o patronie Z.Sz.Z.T.S. Janie Bosko. Tutaj nastąpiło podsumowanie zlotu oraz wręczenie dyplomów, certyfikatów dla drużyn i upominków  rzeczowych dla uczestników ufundowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

W dniu 29.09.2013 r. uczestniczyliśmy w Grze Miejskiej pt ,,Spadkobiercy, czyli śladami dawnych mistrzów”, której pomysłodawcą i organizatorem było Oświęcimskie Centrum Kultury. Przedsięwzięcie odbywało się w ramach Jesieni Oświęcimskiej i w ramach obchodów Roku Kultury 2013 r. w Oświęcimiu. Celem gry było przybliżenie uczestnikom sylwetek znanych osób wywodzących się z Oświęcimia, ich działalności w obszarach, z których zasłynęli znani oświęcimianie. Zadaniem uczestników gry było poruszanie się pomiędzy wyznaczonymi punktami kontrolnymi oraz wykonywanie zadań.

W Grze Miejskiej ,,Spadkobiercy…” brało udział 14 drużyn – nie ukończyło 7; my zajęliśmy piąte miejsce z bezbłędnie wypełnionymi zadaniami, lecz z gorszym czasem od zwycięzców. Nie poddaliśmy się choć były momenty zwątpienia i chęci rezygnacji.

W dniu 30 października 2013 r., grupa młodzieży klas pierwszych wyjechała autokarem do Górek Wielkich. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z życiem i twórczością patronki naszego gimnazjum- Zofii Kossak. Chłopcy i dziewczęta zwiedzili muzeum patronki oraz Centrum Kultury i Sztuki  mieszczące się w dworku Kossak. Spacer z panią przewodnik ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą  ,,Góry Bucze’’ przyczyniła się do poznania charakterystycznej dla tej okolicy fauny i flory. Przejażdżka bryczką po okolicy oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku zaplanowane na koniec wycieczki pozwoliły na integrację pierwszoklasistów.

W dniu 3 listopada 2013 r. grupa młodzieży SKKT udała się pociągiem wraz ze swoimi opiekunami p. Danutą Mitoraj i Zofią Kozak do Krakowa – dawnej stolicy Polski. Celem wycieczki było zapoznanie z historią i dorobkiem miasta, poznanie dziedzictwa kulturowego stolicy Małopolski, Starego Miasta wpisanego na światową listę obiektów UNESCO, budowanie pozytywnych relacji między uczestnikami oraz promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego. Po opuszczeniu peronu dworca PKP udaliśmy się na Szlak Królewski. Zwiedziliśmy Plac Matejki, Barbakan, mury średniowieczne z Bramą Floriańską, muzeum Jana Matejki, Rynek Główny, wystawę obrazów w Muzeum Narodowym w Sukiennicach oraz uczestniczyliśmy we mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Następnie ul. Grodzką przeszliśmy do Jaskini Smoka, na dziedziniec Wawelu, do krypty Piłsudskiego, Plantami pod Pałac Biskupów, Uniwersytet Jagielloński.

Zorganizowana wycieczka przysporzyła młodzieży dużo radości, niezapomnianych chwil i przygód, przyczyniła się do rozwijania zainteresowań uczniów oraz do budowy pozytywnego wizerunku swojej szkoły w społeczności lokalnej. Uczestnicy wspominają wycieczki podkreślając ich znaczenie w poznawaniu piękna zakątków własnego kraju. Służą one kształtowaniu postaw racjonalnego spędzania wolnego czasu, integracji społeczności szkolnej.

krakow2