Zakończenie akcji „Afrykański pączek”

Po sześciu dniach „afrykańskiego pączkowania” w Miejskim Gimnazjum nr 4 nadszedł czas wielkiego finału.
W finiszu pomogli nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, kupując afrykańskie  pączki  za zawrotną sumę 115 zł. Osobiście  zaszczycili nas również: pani Barbara Rokowska- dyrektor ZSiPM,  pani wiceprezydent Maria Pędrak, a także ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Pączkowanie  ich serc mocno odchudziło im zasoby finansowe. Niektórzy z zaproszonych przez nas  gości, nie mogąc przybyć osobiście ze względu na obowiązki służbowe,  pączkowali z nami na odległość np. pan Albert Bartosz- prezes Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy  przekazał dość okrągłą sumkę, jak za jednego afrykańskiego pączka, prosząc aby w jego imieniu zjadł go „sympatyczny łobuz szkolny”. W imieniu pana radnego Henryka Grzybka afrykańskiego pączka zakupiła jego żona. Nie był to jedyny przykład współdziałania rodzin w akcji pączkowania, także mąż pani dyrektor, pan Piotr Kolasa, nie mogąc oprzeć się afrykańskim pączkom zakupił kilka z nich. Również wielu uczniów kupowało je dla swych rodzin.

Rekordowa cena za jednego pączka wyniosła 20 zł i padła już drugiego dnia akcji, potem kilkakrotnie się jeszcze powtórzyła.

Pączkowymi sponsorami naszej akcji były następujące cukiernie: Kołaczek, Malik oraz sklep spożywczy Delicje. W ostatnim dniu pączkowania afrykańskie pączki były pysznym owocem nieprzespanej nocy kilku mam, babci i cioci uczennic klas pierwszych i drugiej. Wszystkim bardzo dziękujemy.

W ciągu sześciu dni paczkowania uzbierano 635 zł 43 gr. Pieniądze zostały wysłane przekazem pocztowym na konto fundacji z dopiskiem: Wyślij pączka do Afryki.

Akcję wspierającą poszkodowaną wojną ludność, a przede wszystkim dzieci Republiki Środkowej Afryki prowadzili uczniowie klas drugich w ramach projektu edukacyjnego z wiedzy o społeczeństwie.

Przypomnijmy, że pomysł akcji wiąże się z osobą polskiego misjonarza ze zgromadzenia Kapucynów– Benedykta Pączka, działającego w Republice Centralnej Afryki. Więcej informacji na temat „pączkowej akcji” można znaleźć na stronie internetowej: www.tamtamitu.pl

A oto przepis uczniów MG nr 4 na afrykańskiego pączka 🙂

Składniki i wykonanie według tradycyjnych przepisów, oprócz tego kilku bardzo zaangażowanych uczniów oraz wielu, którzy włączyli się do akcji- nie tylko z Miejskiego Gimnazjum nr 4 ale także ze Szkoły Podstawowej nr 5. Razem można wiele zdziałać 🙂