Czy muzyka fortepianowa, tablica Mendelejewa a nawet piłka ręczna, nazywana w naszej ojczyźnie SZCZYPIORNIAKIEM ma związek z podniosłym wydarzeniem historycznym jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku?
Pierwsza nasuwająca się odpowiedź brzmi raczej nie. I właśnie tak odpowiedzały wszystkie grupy uczniów na początku lekcji okolicznościowej poświęconej 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W miarę upływu zajęć okazywało się, że działalność wybitnego pianisty i kompozytora Ignacego Paderewskiego, zanim wkroczyła w politykę, przypominała społeczności międzynarodowej o narodzie polskim, który pozbawiony jest swego państwa. Podczas koncertów obok fortepianu, na życzenie Ignacego Paderewskiego, ustawiane było godło Polski– biały orzeł. Zanim muzyk rozpoczynał koncert mówił, że jest reprezentantem narodu dumnego i niezłomnego, którego celem jest odzyskanie niepodległości. O tej niezwykłej patriotycznej postawie Paderewskiego uczniowie dowiedzieli się z fragmentu filmu poświęconego artyście pod wymownym tytułem: „Mąż stanu i mistrz tonów”
Podobną wymowę miała decyzja Marii Skłodowskiej– Curie, gdy odkryła nowy pierwiastek chemiczny nazwała go na cześć nieistniejącej wtedy na mapie Europy Polski– Polonem. Jego symbol w układzie okresowym pierwiastków Po, to kolejne świadectwo patriotyzmu kobiety naukowca, która swoim naukowym osiągnięciem z dziedziny chemii przypominała dawno wymazaną z mapy Europy nazwę jej ojczyzny Polski. Skrót Po pochodzi od nazwy Polon, ta zaś od Polonii, czyli po łacinie Polski.
Podczas lekcji okolicznościowej rekwizytem najbardziej fascynującym i najmniej a propos odzyskania niepodległości wydawała się być piłka ręczna. Jednak początki tej gry zespołowej wiążą się z dziejami Legionistów Józefa Piłsudskiego, kiedy to zostali oni osadzeni w obozie odosobnienia za karę odmowy złożenia przysięgi wierności dowództwu armii niemieckiej i austro-węgierskiej, u boku której walczyli tak długo, jak było to zgodne z ich podstawowym celem – odzyskania niepodległości. Ten obóz znajdował się w Szczypiornie i właśnie tam uwięzieni Legioniści piłką szmacianką grali w grę, która dała początek piłce ręcznej. Jednym z zadań podczas lekcji okolicznościowej było wykonanie szmacianek, czyli pierwowzoru piłki ręcznej. W związku z tym, że w zajęciach z klasami drugimi był obecny pan Michał Bartosik zrodził się pomysł, aby kiedyś urządzić mecz piłki ręcznej właśnie z wykorzystaniem wykonanych szmacianek i według podobnych zasad jak w Szczypiornie grali Legioniści.
Tegoroczne obchody święta Niepodległości miały jeszcze słodki akcent, w postaci deseru w barwach biało czerwonych. Rekordową ilość biało czerwonych rozetek z galaretki, bitej śmietany i innych smakołyków wykonała Weronika Domżał, pomysłów nie zabrakło także Karolinie Smoleń i Weronice Wilczak. Ilość słodkich rozetek była tak imponująca, że większość uczniów, a także nauczycieli, została poczęstowana biało– czerwoną smakowitą rozetką. Ten sympatycznie słodki akcent zakończył obchody Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole. A w samo święto, 11 listopada, jak każdego roku grupa naszych uczniów wzięła udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, a następnie wraz z pocztem sztandarowym, w oficjalnych uroczystościach odbywających się w naszym mieście. Kilka zdjęć i filmików z tych wszystkich wydarzeń …