• Brak komentarzy do wyświetlenia.

Nasi w Breisach

W maju 2013 r. 24 uczniów z naszego gimnazjum po raz kolejny udało się z wizytą do uczniów z partnerskiej szkoły i partnerskiego miasta Breisach w Niemczech. Grupa polsko-niemiecka realizowała tam wspólnie bardzo ciekawy program. Uczestnicy spotkania zwiedzali miasta: Breisach, Freiburg, Strassburg wraz z Parlamentem Europejskim oraz szwajcarską Bazyleę, a w niej muzeum Tinguelego. Grupa udała się również do największego
w Niemczech parku rozrywki Europapark w miejscowości Rust pod Freiburgiem. Uczniowie podziwiali piękno natury podczas wycieczki do Schwarzwaldu (Czarnego Lasu). Poznali również sposób funkcjonowania jednej
z najbardziej znanych w okolicy winnicy w miejscowości Oberbergen. Uczniowie polsko-niemieccy integrowali się podczas wspólnego pikniku oraz grilowania.

Zorganizowane zostało także spotkanie z burmistrzem Breisach. Opowiedział on o najważniejszych wydarzeniach z historii tej miejscowości, o polityce, gospodarce tego miasta. Nie zapomniał zaakcentować istoty partnerstwa miast Breisach-

Oświęcim.

Uczniowie z Polski mieszkali u swoich niemieckich partnerów, dzięki temu poznali styl życia rodzin w Niemczech, zapoznali się częściowo z ich tradycjami i kulturą.

Polsko- niemiecka wymiana uczniowska niesie ze sobą wiele korzyści. Największą z nich jest wzajemne poznawanie się uczestników z Polski i Niemiec, ich krajów, kultury, zwyczajów. Spotkanie dwustronne było przede wszystkim okazją do przełamania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń. Uczestnicy wymiany udoskonalali przede wszystkim swoje umiejętności.

To spotkanie, jak i wcześniejsza wizyta uczniów z Breisach w Oświęcimiu, były możliwe dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo UM

Komentowanie jest wyłączone.