Działania w ramach projektu „Lokalny pociąg z przeszłości ku przyszłości”

Zobacz film z naszych działań w ramach projektu: „Lokalny pociąg z przeszłości ku przyszłości”

Dnia 27 marca 2015 roku w naszej szkole odbyły się działania badawcze dot. osiedla Zasole i jego okolic, które były prowadzone przez uczniów. Nasz projekt nosił tytuł: „Lokalny pociąg z przeszłości ku przyszłości”. Realizowany był w ramach rekrutacji do XXI Sejmiku Dzieci i Młodzieży. Głównym celem, który chcieliśmy zrealizować, przeprowadzając naszą ankietę, była chęć poznania opinii mieszkańców Oświęcimia na temat dalszych losów budynku dworca kolejowego, wizji jego stylistyki
i ewentualnego przeznaczenia.

Zanim rozpoczęliśmy akcję, postaraliśmy się o wypromowanie wydarzenia. Zamieściliśmy informację na stronie internetowej oraz rozlepiliśmy ogłoszenia. Zapoznaliśmy się z historią dworca i okolicy. Urządziliśmy stoisko, na którym znalazły się plakaty, książki na temat historii Oświęcimia oraz skrzynka, do której, w ramach prowadzonych badań, uczestnicy ankiety wrzucali pocztówki z opiniami.

Akcja rozpoczęła się około godziny 17:00. Przez cały czas informowaliśmy uczestników o jej celu oraz zapoznawaliśmy ankietowanych z krótką historią miasta. Udało nam się przeprowadzić wiele wywiadów ustnych i pisemnych z mieszkańcami naszego miasta, którzy chętnie udzielali odpowiedzi. Zbieranie opinii nt. dworca zajęło nam około 1,5 godziny i skończyło się o godzinie 18:30.

Następnego dnia złożyliśmy stoisko i uporządkowaliśmy teren. Ze skrzynki komisyjnie wyjęliśmy ankiety i przeprowadziliśmy szczegółową analizę odpowiedzi udzielonych przez ankietowane osoby.