Wizyta Biskupa Piotra Gregera w naszej szkole

W piątek 1 lutego 2013 roku miało miejsce niecodzienne spotkanie. W ramach wizytacji parafii świętego Józefa ks. bp Piotr Greger spotkał się z uczniami i pracownikami Miejskiego Gimnazjum Nr 4 im. Z .Kossak.

Ksiądz biskup w rozmowie z uczniami postawił nieco prowokacyjne pytanie: „Czy szkoła jest nam potrzebna?” Gimnazjaliści
z zaciekawieniem wsłuchali się w słowa gościa dotyczące najbardziej nurtującego ich każdego ranka problemu. Biskup roztoczył przed nimi obraz szkoły jako miejsca zdobywania wiedzy i mądrości. Wiedza bez mądrości jest tylko zbiorem informacji, wiedza idąca w parze z mądrością jest tym, co czyni nas dobrymi, wrażliwymi otwartymi na innych.

Gimnazjaliści najpierw z uwagą słuchali niecodziennego gościa, następnie krótka prezentacja przybliżyła biskupowi osiągnięcia
i atmosferę Czwórki, na koniec przyszedł czas na  modlitwę i słowa błogosławieństwa.

Wizytę można uznać jako wyraz wspólnej troski  Kościoła, czyli parafii świętego Józefa i szkoły, czyli Miejskiego Gimnazjum Nr 4 w kształtowaniu młodych mieszkańców oświęcimskiego Zasola.

W szkole jako instytucji świeckiej trwały jednocześnie zajęcia dla uczniów, którzy nie wyrazili ochoty uczestnictwa w spotkaniu
z dostojnikiem kościoła rzymskokatolickiego.

Po upływie niespełna godziny życie szkoły wróciło do zwykłego rytmu. Pozostały zdjęcia, pamiątkowy wpis do kroniki szkolnej oraz refleksje i miłe wspomnienia związane z wizytą Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Gregera i towarzyszącemu biskupowi księdza Dziekana Krzysztofa Strauba.