Pobyt studyjny w Miejscu Pamięci

W dniu 1 października uczniowie klasy 8a wzięli udział w pobycie studyjnym organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Program wizyty składał się z dwóch części: zwiedzania z przewodnikiem byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz warsztatów pt. „Ucieczki z KL Auschwitz”.

Celem zajęć było pogłębienie wiedzy uczniów na temat II wojny światowej, a także refleksja nad różnymi aspektami rzeczywistości obozowej. Szczególny nacisk położono na indywidualny wymiar tragedii Auschwitz, koncentrując się na emocjach i dylematach wewnętrznych osób uwięzionych w obozie.

Uczestnicy mieli szansę nie tylko na zdobycie wiedzy, ale również na głębsze zrozumienie tragicznych losów ludzi, co sprzyjało kształtowaniu empatii oraz zrozumienia dla różnorodności ludzkich doświadczeń. Wizyta w tym historycznym miejscu z pewnością pozostawi trwały ślad w pamięci uczniów, podkreślając znaczenie edukacji historycznej i wartości pamięci w budowaniu bardziej tolerancyjnego i świadomego społeczeństwa.