„Szkolny ogródek” – klasa 3a

Innowacja pedagogiczna „Szkolny ogródek” realizowana będzie w klasie 3a podczas zajęć edukacji przyrodniczej i zajęć rozwijających. W czasie zajęć uczniowie utworzą na terenie szkoły pola, na których zostaną posiane i posadzone kwiaty, zioła, zboża oraz warzywa. Ponieważ uczniowie w ramach próbnego projektu już opiekują się przygotowanym przez nich ogródkiem i łąką, cały cykl zacznie się zaraz po rozpoczęciu nauki we wrześniu. W ciągu roku szkolnego będą wykonywane m.in. czynności: zbieranie nasion, suszenie ich, odpowiednie pakowanie, przechowywanie, zbieranie warzyw, podlewanie, plewienie, przygotowanie łąki i ogródka wiosną, sianie i sadzenie kwiatów, warzyw, ziół, zbóż, obserwowanie wzrostu roślin, itp. Działalność podejmowana przez uczniów powinna uświadomić im, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w cyklu rocznym, uzmysłowić, że są cząstką przyrody oraz że są od niej uzależnieni. Podjęte działania powinny przyczynić się do wzrostu wiedzy przyrodniczej oraz praktycznych umiejętności.