Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

#WorldChildrensDay #unicefpoland

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. W dniu 24 listopada uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Najpierw na sali gimnastycznej odbyły się zawody sportowe w piłce chińskiej, zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Następnie uczniowie klasy 8a zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klas IV- VI wspólnie przygotowaną prezentację multimedialną na temat Konwencji o prawach dziecka. Natomiast w młodszych klasach zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia z wychowawcami, przybliżające uczniom ich prawa.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.