Wymiana międzynarodowa

W dniach od 6 – 13 października mieliśmy przyjemność gościć rówieśników z Gimnazjum im. Martina Schongauera z Breisach. Naszych gości zabraliśmy miedzy innymi głęboko pod ziemię– do kopalni Quido w Zabrzu. Pokazaliśmy im nasze góry– w Zakopanem przeszliśmy z Harendy na Gubałówkę. Oczywiście nie zabrakło też Krupówek. Zwiedziliśmy wspólnie Kraków, głównie dzielnicę Kazimierz oraz stare miasto. W Muzeum Galicja spotkaliśmy się ze ocalałą, która opowiedziała swoją historię z czasów II Wojny Światowej. Było to bardzo emocjonalne wydarzenie. Wzięliśmy również udział w warsztatach zatytułowanych „Dzieci o Holokauście– wczesne świadectwa 1944-1948”, które miały miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Uczniowie z Niemiec odwiedzili miejsce pamięci Auschwitz– Birkenau oraz uczestniczyli w warsztatach pt. „Historia zapisana w przedmiocie”. Wspólnie zobaczyliśmy zabytkową synagogę w Oświęcimiu i poznaliśmy jej historię. Wrażeń i uśmiechu nie zabrakło podczas pobytu w Energylandii oraz w Parku Iluzji. Niedzielę rówieśnicy z Polski i Niemiec spędzili z polskimi rodzinami, próbowali polskiej kuchni oraz poznawali nasze zwyczaje.

Wymiana odbyła się  już po raz kolejny. Spotkania te przyczyniają się do wzmacniania naszej przyjaźni. Pokazują, że młodzi ludzie z Polski i z Niemiec mają mnóstwo wspólnych tematów i zainteresowań oraz chcą i potrafią o nich dyskutować. Poza tym chcą się wspólnie bawić i zawierać przyjaźnie. A to zostaje na długie lata, podobnie jak udoskonalenie umiejętności językowych.

Żal było się rozstawać, ale ciąg dalszy nastąpi w czerwcu, gdy udamy się z rewizytą do Breisach. Tak bogaty i urozmaicony program mogliśmy realizować dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.