Dzień Edukacji Narodowej- 13 października 2017

Dzień Edukacji Narodowej, nazywany zazwyczaj Dniem Nauczyciela, stał się okazją do premierowego zaprezentowania się Szkolnego Koła Teatralnego, które przygotowało fragmenty dwóch dramatów: „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Wszyscy aktorzy w sposób niezwykle ekspresyjny odtworzyli swe role w bardzo oryginalnych kostiumach i charakteryzacjach. Premierowy repertuar został dobrany nieprzypadkowo, sceny z poszczególnych dramatów były inspiracją do otrzęsinowych zmagań, którym zostali poddani uczniowie z klasy czwartej oraz siódmoklasiści.

Gdy, nazbierawszy malin, scenę opuściły Alina- Wiktoria Grygier i Balladyna- Zuza Lelko, do pierwszej otrzęsinowej konkurencji przystąpili wylosowani przedstawiciele czwarto i siódmoklasistów. Ich zadaniem było zbieranie malinowych cukierków, ukrytych w różnych opakowaniach podlegających sortowaniu – a wszystko po to, aby uświadomić nowo przyjętym uczniom, że nie bez powodu na korytarzach naszej szkoły rozstawione są różnokolorowe kosze na odpady.

Gdy klasy dopingowały swym reprezentantom, nastąpiła zmiana dekoracji i już po chwili na scenie zrobiło się strasznie i zaczęły się mrożące krew w żyłach sceny z „Dziadów”. Kiedy Guślarz- Bartosz Marchewka, odprawił duszyczki poszukujące ziarnka gorczycy, rozpoczęła się kolejna otrzęsinowa próba, tym razem polegająca na  wypiciu bogatych w witaminę C soków cytrusowych. Nawet sok z limonki nie wywołał żadnych grymasów na twarzach naszych nowych uczniów.

Gdy ze sceny przegnany został duch okrutnego pana, Guślarz rozsypał złote grosiki, które jak najszybciej zbierane były przez kolejnych reprezentantów klas poddawanych otrzęsinom. W ten sposób sprawdzono ich predyspozycje do zaangażowania się w prężnie działający w naszej szkole wolontariat.

Nieumiejąca pokochać nikogo Zosia z ostatniej sceny Dziadów stała się inspiracją kończącej otrzęsiny konkurencji, jaką było napełnienie powietrzem baloników „emotikonów” i wysłanie ich do kogoś z widowni.

Przewodniczącym klas siódmych- Zuzannie Bednarczuk  i Amelii Lelko oraz przewodniczącemu klasy czwartej Michałowi Żak wręczone zostały ozdobne akty włączenia ich klas do społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zofii Kossak.

Impreza zakończyła się prezentacją aktorów dokonaną przez opiekujące się Szkolnym Kołem Teatralnym i jednocześnie reżyserki fragmentów spektakli  panie M. Grzybek i R. Kierońską.