Święto liczby Pi

14 marca 2017 roku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Święta Liczby Pi na wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Data wybrana jest nieprzypadkowo, ponieważ w notacji amerykańskiej 14 marca zapisuje się jako 3.14 co liczbowo odpowiada rozwinięciu liczby Pi. Z okazji tej uroczystości Uniwersytet Śląski zorganizował cykl wykładów, pokazów i warsztatów tematycznie związanych z fizyką, matematyką i chemią.

Nasi uczniowie czynnie uczestniczyli w pokazach Pracowni Dydaktyki Fizyki na temat akustyki. Uczniowie poznawali zasadę działania różnych instrumentów muzycznych, mogli także samodzielnie spróbować wydobyć dźwięk z przedmiotów codziennego użytku – tu wykazał się swoimi umiejętnościami Adam Sala, uczeń klasy III A, który został wybrany spośród kilkuset uczniów obecnych na widowni do asysty przy eksperymencie.

Po udanych pokazach uczniowie udali się na warsztaty obejmujące swą tematyką akustykę (klasy trzecie) oraz elektrostatykę (klasy pierwsze i drugie). Wszyscy aktywnie brali udział w eksperymentach organizowanych przez studentów oraz pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Po wszystkim chętnie uczestniczyliśmy w wykładzie pt.: „Kwantowa balerina” wygłoszonym przez prof. dr. hab. Bogusława Fugla na temat fizyki procesu ruchu.