Półkolonia w ramach „Lata w mieście”

W pierwszym turnusie akcji ,,Lato w mieście” w zajęciach półkolonii, które odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 16:00 brało udział około 80 uczniów uczęszczających do szkół podstawowych. Przez dwa tygodnie koloniści odpoczywali pod opieką pięciu wychowawców, pielęgniarki. Funkcję kierownika sprawowała pedagog gimnazjum, która opracowała program oraz czuwała nad właściwym przebiegiem półkolonii. Podczas codziennych zajęć dominowały popularne gry i zabawy, ćwiczenia, dyscypliny sportowe, które dawały dzieciom wiele radości, uczyły współpracy w grupie, przestrzegania zasad, szacunku do przeciwnika oraz służyły wzmacnianiu ich kondycji fizycznej.
W ramach zajęć zorganizowano następujące wycieczki:
• Wycieczka autokarowa do Goczałkowic – zwiedzanie ogrodów Kapiasa.
Na terenie dwóch ogrodów – Nowego i Starego koloniści obejrzeli przepiękne okazy roślin, które w połączeniu z architek¬turą ogrodową tworzą niezwykłe miejsce, pełne kolorów
i kwiatowych zapachów.
• Wycieczka autokarowa do Gemini Park w Bielsku – Białej – uczestnicy zwiedzili największą w Polsce edukacyjną wystawę budowli z klocków LEGO (10 tirów klocków oraz sprzętu), bawili się oraz skorzystali z projekcji filmu edukacyjnego w kinie dla dzieci.
• Niezwykłą przygodę koloniści przeżyli w malowniczym Leśnym Parku
Niespodzianek w Ustroniu – Zawodziu. Podążali ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi. Czekała na nich wspaniała atrakcja parku – stacja ptaków drapieżnych (orłów, sokołów, myszołowów, jastrzębi) oraz stacja sów, oglądanych z bliska. Z zapartym tchem obserwowali loty skrzydlatych drapieżców obsługiwanych przez wykwalifikowanych sokolników. Na łonie przyrody mogli podziwiać i karmić dziką zwierzynę. Skorzystali tam również z oferty wesołej zabawy w kompleksie rekreacyjno – wypoczynkowym, oglądali ruchome ekspozycje
w bajkowej alei.
• Dużą radość sprawił dzieciom dwukrotny wyjazd autobusem MZK do Brzeszcz i pobyt na basenie ,,Pod Platanem’’, gdzie koloniści pływali, pluskali się w wodzie, korzystali ze zjeżdżalni, jaccuzi.
• Uczestnicy maszerowali również po ścieżkach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina rzeki Soły”. Na bulwarach ćwiczyli na siłowni „pod chmurką”.
• W roku jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski i przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży zagościła atmosfera SACRUM. Koloniści wędrowali śladami oświęcimskich świętych i błogosławionych. Zapoznali się z historią zabytkowych kościołów Starego Miasta. Spotkali się z przewodnikami w Muzeum bł. Matki Małgorzaty Szewczyk, zwiedzili kaplicę św. Jacka, kościół p.w. MB Wspomożenia Wiernychoraz obiekty salezjańskie. Wspólnie śpiewali hymn ŚDM ,,Błogosławieni miłosierni’’.
Wielkie emocje sportowe towarzyszyły podczas rozgrywanych meczów piłkarskich – EURO 2016 – na boisku szkolnym oraz kompleksie sportowym Orlik przy SP 5. Dziewczęta- cheerleaderki wyłonione spośród uczestniczek półkolonii zaprezentowały układy taneczne. Było patriotycznie, uroczyście, dominowały biało – czerwone stroje, powiewały flagi narodowe, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wyjątkową atrakcją okazało się spotkanie ze strażakami Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej. Na boisku szkolnym koloniści obejrzeli wyposażenie samochodu strażackiego, poznali charakter pracy strażaków, właściwe postępowanie w razie wypadku lub pożaru. Dużo wrażeń dostarczył uczestnikom ,,chrzest kolonijny’’ z udziałem funkcjonariuszy oraz przybyłego niespodziewanie Neptuna.
Zainteresowaniem cieszył się tenis stołowy, mini bilard, podchody podczas Dnia Indiańskiego oraz inne formy aktywności (plastyczne, muzyczne, taneczne, recytatorskie) prowadzone na terenie szkoły.
Planowane zajęcia udało się w pełni zrealizować. Dwa tygodnie upłynęły dzieciom
w atmosferze wyjątkowych spotkań, podróży, zabaw, sportowych zmagań, nowych doświadczeń. W ostatnim dniu uczestnicy otrzymali nagrody pamiątkowe, dyplomy oraz zdjęcia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony