Po raz kolejny gościliśmy przyjaciół z Breisach

W dniach 07-14.10.2016 r. miała miejsce w naszej szkole wymiana międzynarodowa.  Z wizytą przyjechali do nas uczniowie z partnerskiego gimnazjum im. Martina Schongauera z Breisach. Wraz z naszymi gośćmi realizowaliśmy bardzo ciekawy program. Kilka jego punktów poświęconych było historii II-ej Wojny Światowej. Udaliśmy się do miejsc pamięci Auschwitz-Birkenau oraz do oświęcimskiej Synagogi. W krakowskim muzeum Galicja spotkaliśmy się z panią Moniką Goldwasser, która podczas wojny była małą, żydowską dziewczynką. Pani Monika opowiedziała nam o przeżyciach swoich, rodziny oraz ludności żydowskiej podczas wojny. Będąc w Krakowie zwiedziliśmy dzielnicę Kazimierz oraz Stare Miasto.

Wybraliśmy się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, w której zwiedziliśmy trasę turystyczną i historyczną. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której poznaliśmy historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

Udaliśmy się również do Muzeum Browaru w Żywcu. Po przekroczeniu jego wrót weszliśmy  w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznawaliśmy kolejne okresy jego rozwoju aż po współczesność.

Piękno przyrody podziwialiśmy podczas wędrówek oraz przejażdżek kolejkami górskimi w Zakopanem oraz w Międzybrodziu Żywieckim na górze Żar. Będąc w Tatrach skorzystaliśmy z atrakcji jaką były kąpiele w Termach Chochołowskich.

Wspólnie spędzaliśmy czas podczas wizyt w domach polskich uczniów, wspólnych posiłków, poprzez gry i zabawy zapoznawcze i integracyjne. Czekamy na wyjazd do naszych kolegów, który będzie miał miejsce w maju 2017 r.

 

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo umPrint

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony