Nie mogło nas zabraknąć przy odsłonięciu pomnika Zofii Kossak

W dniu 8 czerwca 2016 miało miejsce  odsłonięcie pomnika Zofii Kossak w krakowskim Parku w tej uroczystości nie mogło nas zabraknąć.

Poczet sztandarowy szkoły w składzie Mateusz Mazurkiewicz – chorąży oraz przyboczne Weronika Jodłowska i Weronika Waliłko godnie reprezentował naszą szkołę. Szkół imienia Zofii Kossak jest w całej Polsce tylko kilka, a w uroczystości oprócz nas brała udział jeszcze tylko jedna szkoła nosząca to imię.

Zanim oczom licznie zebranym uczestnikom uroczystości ukazał się okryty biało-czerwoną flagą pomnik przypomniano bogaty dorobek pisarski naszej patronki a także jej niezłomną postawę patriotyczną.  Jej postać znajduje się wśród wielu innych popiersi wielkich Polaków XX wieku,

które w przeciągu kilkunastu ostatnich lat ustawiono w tym pięknym parku. Po jej prawej stronie znalazł się, odsłaniany także wczoraj, pomnik Henryka Sienkiewicza – oboje znani są jako mistrzowie powieści historycznej. Po jej lewej stronie znajduje się pomnik biskupa Albina Małysiaka – oboje

w czasie wojny ratowali Żydów, za co później zostali odznaczeni Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Uroczystość odsłonięcia pomnika została uświetniona obecnością ważnych gości, licznych pocztów sztandarowych, udziałem uczniów szkół noszących imię  Henryka Sienkiewicza oraz dwóch pocztów sztandarowych szkół imienia Zofii Kossak.

Gdy po zakończonej uroczystości robiliśmy ostatnie, mniej oficjalne zdjęcie spotkaliśmy znaną nam z Górek Wielkich, wnuczkę Zofii Kossak panią Anne Fenby Taylor, która po krótkiej miłej rozmowie, przekazała serdeczne pozdrowienia dla Miejskiego Gimnazjum im. Zofii Kossak

w Oświęcimiu i oczywiście zaprasza do Górek Wielkich- w których Zofia Kossak spędziła wiele lat swego życia.