Gościliśmy przyjaciół z z partnerskiej szkoły Martin-Schongauer Gimnazjum z Breisach

  Na przełomie września i października w ramach wymiany międzynarodowej uczniowie z partnerskiej szkoły Martin-Schongauer Gimnazjum z Breisach spotkali się z naszymi gimnazjalistami. Wspólnie realizowali bardzo interesujący program. Obowiązkowym punktem programu była wizyta w miejscach pamięci Auschwitz-Birkenau, w Muzeum Żydowskim oraz spotkanie z ocaloną. Historia pani Lidii Maksymowicz, która jako mała dziewczynka wraz z matką i dziadkami trafiła do obozu KL Auschwitz dogłębnie wszystkich poruszyła. Grupa zwiedziła miasto Oświęcim, Stare Miasto oraz dzielnicę Kazimierz w Krakowie. Podczas wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce uczniowie spacerując po zjawiskowo pięknych solnych podziemiach i podziwiając również słone jeziora i komnaty poznawali jednocześnie historię górnictwa w tej kopalni. Młodzież udała się również do Muzeum Browaru w Żywcu, poznała aktywnie historię jednego z najstarszych i najbardziej znanych browarów oraz współczesne jego działanie. Piękną polską jesień uczniowie z Polski i z Niemiec ujrzeli podczas wycieczek do Zakopanego oraz w Beskidy na górę Żar. Wycieczki te były urozmaicone przejażdżkami kolejkami górskimi, zjazdami na torze saneczkowym oraz pontonowym. Największą atrakcją i przygodą okazała się jednak wspinaczka w parku linowym.

Podczas wymiany nawiązały się nowe znajomości i zrodziły przyjaźnie. Gimnazjaliści pozostają w kontakcie mailowym i czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się w czerwcu tym razem w Breisach.

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo umPrint