• Brak komentarzy do wyświetlenia.

Wymiana międzynarodowa

Już po raz kolejny w ramach wymiany międzynarodowej uczniowie z partnerskiej szkoły Martin- Schongauer Gimnazjum z Breisach odwiedzili nasze gimnazjum. Wizyta w Oświęcimiu odbyła się w dniach 25.09. do 02.10.2013 r.

44-osobowa grupa realizowała wspólny program. Kilka jego punktów poświęconych było historii. Jedne z nich to zwiedzanie miejsc pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Uczniowie spotkali się
i rozmawiali z byłą więźniarką KL Auschwitz, 98-letnią Heleną Dunicz Niwińską, której historia wszystkich głęboko poruszyła.

Uczestnicy wymiany zwiedzali również nasze miasto Oświęcim oraz Kraków. Wycieczka do Krakowa połączona była z wyjazdem do Kopalni Soli w Bochni, wpisanej w czerwcu tego roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piękną polską jesień w pełnej okazałości ujrzeli uczniowie z Polski i Niemiec podczas całodniowej wycieczki do Zakopanego oraz w Beskidy na górę Żar. Spacery górskimi szlakami, przejażdżki wyciągiem krzesełkowym czy kolejką górska, zjazd na całorocznym torze saneczkowym wszystkim bardzo umiliły czas i pozwoliły się zrelaksować. Największą atrakcja okazała się wspinaczka w parku linowym, gdzie z kolei uczniom wzrosła dawka adrenaliny.

Pobyt w Polsce zakończył się wyjazdem na Śląsk do Muzeum Chleba w Radzionkowie, następnie zakupowym szaleństwem w centrum handlowym Silesia a ostatecznie wspólną kolacją a po niej pożegnalną dyskoteką.

Termin rewizyty Breisach jest już znany, wyjeżdżamy do Niemiec początkiem maja 2014r.

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Komentowanie jest wyłączone.