Wróciliśmy z kolejnej wymiany międzynarodowej :-)

Wymiana międzyszkolna polsko- niemiecka

Relacja uczniów:

W maju udaliśmy się do Niemiec, aby spotkać się z naszymi kolegami z partnerskiego gimnazjum z Breisach w ramach wymiany międzynarodowej. Mimo, iż podróż autokarem była długa, ani na chwilę się nie nudziliśmy.

Podczas wymiany bardzo miło spędziliśmy czas, zwiedzając ciekawe miejsca oraz miasta, nie tylko w Niemczech. Byliśmy we francuskim mieście Strassburg, gdzie zwiedziliśmy Parlament Europejski. Przez moment poczuliśmy się jak Europosłowie. Nawet w tak poważnym miejscu humor nas nie opuszczał. Udaliśmy się również do Bazylei w Szwajcarii. Nie brakowało również rozrywki, jakiej mogliśmy zaczerpnąć np. podczas całodniowego pobytu w największym w Niemczech parku rozrywki Europa- Park. Przyjemnym dniem był wyjazd do Freiburga, gdzie oprócz zwiedzania mieliśmy czas na zakupy.

Dzięki temu, że spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami kilka dni, mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat naszego sąsiedzkiego kraju oraz ich kultury. Oczywiście mogliśmy również wykorzystać i polepszyć swoje umiejętności językowe. Myśleliśmy, że trudno będzie nam się porozumieć w języku obcym, jednak myliliśmy się.

Wymiana to również możliwość spróbowania różnych niemieckich potraw, np. bardzo popularnej smażonej kiełbaski, lecz nie wszystko nam zasmakowało.

Miasteczko Breisach jest naprawdę pięknym, zadbanym miejscem. Bardzo podobała nam się szkoła naszych niemieckich kolegów. Sale lekcyjne są nowocześnie wyposażone. W szkole znajduje się również basen. Możemy również im pozazdrościć wspaniałej kafejki, w której jest niezwykle pyszne jedzenie.

Mamy same dobre wspomnienia z wymiany. Na pewno długo zachowamy je w pamięci. Jako uczniowie kończący już gimnazjum chcielibyśmy zachęcić uczniów młodszych klas do udziału w wymianie, bo naprawdę warto.

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo umPrint