„WYPADKI NA DROGACH – POROZMAWIAJMY” „Bądź widoczny – noś odblaski”

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w akcji społecznej „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, która przebiegała pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przygotowanie młodego pokolenia do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszym zadań rodziców, szkoły i policji.

W dniu 16.12.2014r. gimnazjaliści spotkali się w szkole z funkcjonariuszem KPP Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas prelekcji prowadzący przypomniał uczniom zasady bezpiecznego zachowania na drogach. Uświadomił ich o odpowiedzialności za życie
i zdrowie własne, ale także za zdrowie innych użytkowników ruchu drogowego. Zwrócił uwagę na ustawowy obowiązek noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu nie jest widoczny. Od września 2014r. wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy odblaskowe. Dotyczy to także pieszych prowadzących poboczem rower, skuter czy wózek. Podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach nie zależy tylko od kierowców, ale też od pieszych, którzy często nie zważają na obowiązujące przepisy i z własnej winy giną na drogach lub powodują drogowe tragedie. Zaapelował do użytkowników rowerów i skuterów, aby zachowywali szczególną ostrożność. Statystyki policyjne są alarmujące i wskazują, że ilość wypadków z udziałem dzieci jest niepokojąco duża.

Działania profilaktyczne mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach. Kampania przebiegała pod hasłem ,,widoczność w ruchu drogowym”.

opracowanie: mgr Danuta Mitoraj