Projekt dzień.de / der-tag.pl

Dnia 15.05.2012 nasza szkoła wzięła udział w projekcie   dzień.de / der-tag.pl, którego celem jest przybliżenie Polakom wiedzy
o kraju naszego zachodniego sąsiada.  Do tego projektu zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie – Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zorganizowaliśmy więc konkurs „Wer singt das?” – „Jaka to melodia?”, by zaprezentować uczniom
i nauczycielom   niemieckich piosenkarzy, piosenkarki i zespoły muzyczne. 

Było to dość duże przedsięwzięcie i by mogło dojść do skutku, wymagało dużo pracy i poświęcenia ze strony uczniów. Patryk Nyderek, Szymon Mazurkiewicz, Jonasz Stocki, Krzysztof Copija, Monika Rybak, Wioletta Hałat oraz Jakub Nowak zgromadzili kolorowe zdjęcia i ciekawe informacje na temat niemieckich wykonawców. Wykorzystali te materiały, wykonując gazetki ścienne – w klasie i na korytarzu. Już na kilka dni przed konkursem mogliśmy poznać nazwiska i twarze gwiazd współczesnej niemieckiej muzyki rozrywkowej. Byli to m. in. Tokio Hotel, Scorpions, Xavier Naidoo czy grupa Rammstein.  Z kolei Gustaw Dłużak przygotował prezentację multimedialną, która towarzyszyła nam podczas całego konkursu. Natomiast Paweł Kleta zgromadził bazę utworów wspomnianych wyżej wykonawców.

Całą imprezę prowadziły: Katarzyna Dziedzic oraz Martyna Brońka.  Przedstawiciele klas podawali numer, pod którym krył się jakiś utwór.  Jarosław Lach i Cyprian Urban włączali odtwarzanie  piosenki, a uczniowie mieli odgadnąć, kto ją wykonuje. Jeżeli padła prawidłowa odpowiedź, drużyna otrzymywała 3 pkt. W razie wątpliwości można było poprosić o podpowiedź – tytuł utworu – 2 pkt, bądź zdjęcie wykonawcy – 1 pkt. By konkurs nie był monotonny, przewidziano też występy gwiazd.
I tak jako zespół Mr. President  wystąpiły: Aleksandra Kanafek, Dominika Hickiewicz oraz Marta Piętka. Natomiast utwór zespołu Tokio Hotel zaśpiewała Monika Rybak. Zaś piosenkę zespołu Scorpions świetnie zaprezentowała Paulina Bąk. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu   czuwała Aleksandra Isula.

Konkurs wygrała klasa II c, którą reprezentowali Alicja Adamczyk, Olga Lech i Gustaw Dłużak. Pozostałe dwa miejsca przypadły klasom I a i III b. Zwycięskie drużyny otrzymały drobne upominki, które ufundowała PNWM. Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Słuchając dobrej muzyki, często znanych utworów, których zupełnie nie kojarzymy z Niemcami, bo wykonane są
w języku angielskim, poszerzyliśmy naszą wiedzę o kulturze niemieckiej, a więc cel imprezy został osiągnięty.