Wymiana międzynarodowa z Martin- Schongauer- Gymnasium z Breisach

Zobacz galerię zdjęć

DSCN3320

W ramach wymiany międzynarodowej gościliśmy u siebie na przełomie września i października grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły– Martin- Schongauer- Gymnasium z Breisach. Przez osiem dni wspólnie realizowaliśmy bardzo interesujący program. Kilka punktów programu, jak co roku. poświęconych było historii. Uczniowie udali się do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Poznali je podczas zwiedzania studyjnego. Uczestniczyli również w dodatkowej prelekcji oraz warsztatach na terenie Muzeum Auschwitz. Był to czas poświęcony refleksji i zadumie. Uczniowie zwiedzali nasze miasto Oświęcim, w tym Centrum Żydowskie, Zamek Piastowski, Starówkę. Grupa udało się również do Krakowa oraz do Kopalni Soli w Wieliczce. Piękną polską jesień w pełnej okazałości uczniowie z Polski i Niemiec ujrzeli podczas całodniowej wycieczki do Zakopanego oraz w Beskidy na górę Żar. Spacery górskimi szlakami, przejażdżki kolejką górska, zjazd na całorocznym torze saneczkowym wszystkim bardzo umiliły czas i pozwoliły się zrelaksować. Największą atrakcją okazała się wspinaczka w parku linowym. Pokonywanie szeregu przeszkód rozwieszonych pomiędzy drzewami dostarczyła niezapomnianych wrażeń z dużą dawką adrenaliny.  Ostatnim punktem programu było zwiedzanie jednego z pierwszych w kraju Muzeum Browaru w Żywcu. Uczniowie poznali tam historię browaru oraz jego współczesność.

Grupa poznawała i integrowała się intensywnie również podczas wspólnego grillowania, gier i zabaw. Uczestnicy wzajemnie poznawali tradycje, kulturę i obyczaje. Nastolatkowie uczyli się współdziałania, pojednania, wzajemnego zrozumienia oraz przezwyciężania stereotypów i uprzedzeń.

Kontynuacją spotkania będzie rewizyta u naszych partnerów z Niemiec w maju 2015 r, na którą wszyscy uczestnicy wymiany z niecierpliwością czekają.

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo umPrint