Wymiana – czyli polsko- niemieckie spotkania

W dniach 25.09. do 02.10.2012 r. odbyła się w naszym gimnazjum międzynarodowa wymiana uczniowska. Odwiedzili nas uczniowie z partnerskiej szkoły Martin-Schongauer Gimnazjum z Breisach. 52 osobowa grupa polsko- niemiecka realizowała wspólnie bardzo ciekawy program. Kilka punktów w programie poświęconych było historii. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do miejsc pamięci Auschwitz-Birkenau, spotkali się z prawie 90-letnim byłym żydowskim mieszkańcem getta w Łodzi, udali się do oświęcimskiej Synagogi, a następnie zwiedzili nasze miasto oraz stolicę Małopolski –  Kraków.

W trakcie wymiany był też czas na rozrywkę. Grupa udała się do Zakopanego, gdzie spacer po tatrzańskich szlakach skąpanych jesiennym słońcem i barwami złotej polskiej jesieni okazał się dla wszystkich nie lada relaksem. Również wycieczki na górę Żar oraz do Muzeum Browaru w Żywcu były dla wszystkich bardzo interesujące. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz przepływ łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga. Mimo jedynych 11ºC
w kopalnianych podziemiach atmosfera wśród uczestników spotkania była gorąca. Po intensywnym zwiedzaniu czekały uczestników jeszcze ostatnie zakupy w centrum handlowy Silesia w Katowicach. A następnego dnia niestety pożegnanie.
Na lotnisku w Balicach popłynęły zły. Ale głowy do góry, czas szybko mija i już po egzaminach, w połowie maja udajemy się
z rewizytą do naszych partnerów z Breisach