Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji zostały przeprowadzone liczne działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach online, podczas których obejrzeli spektakl „Plik i Folder”, a następnie uczestniczyli w interaktywnym spotkaniu online na żywo z  głównymi bohaterami spektaklu – Plikiem i Folderem. Dzięki temu dowiedzieli się, że internet ma zarówno wady jak i zalety oraz poznali wiele cennych rad jak z niego korzystać.

Podczas lekcji informatyki zostały przeprowadzone zajęcia o bezpieczeństwie w internecie. W ramach podsumowania tematu uczniowie klas 4a i 4b wykonali plakaty w programie Word, a uczniowie klas 5a i 5b utworzyli prezentacje multimedialne. W klasach 6a i  8a zostały realizowane lekcje na podstawie materiału edukacyjnego „Lekcja bezpieczeństwa” z witryny www.saferinternet.pl.

Na zajęciach wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8a w grupach przygotowali plakaty przestrzegające przed najgroźniejszymi, ich zdaniem, zagrożeniami, na które są narażeni młodzi ludzie korzystający z sieci. Następnie z ich prac powstała gazetka ścienna.  Ponadto w dniu 24 lutego cała klasa wzięła udział w lekcji online „Jak odróżnić fake od newsa?”, mającej na celu zapoznanie uczniów ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.

W ramach zajęć języka polskiego w dniu 14 marca klasa 6a uczestniczyła w lekcji online „Zmieniam świat!- czym jest aktywizm online”. Celem zajęć było pokazanie młodym ludziom, jak można wykorzystywać nowe technologie do kreowania swojej rzeczywistości poprzez organizację kampanii społecznej lub inicjatywę rozwiązującą lokalny problem.