Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”

W trakcie pierwszego półrocza uczniowie klasy VIII a podczas lekcji historii i języka polskiego realizowali ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”.

Celem projektu było m.in. rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego, budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych oraz poznanie życiorysów Powstańców.

Na lekcjach historii zostały przybliżone okoliczności wybuchu powstania, jego przebieg oraz losy ludności cywilnej, sylwetki młodocianych żołnierzy i dzieci z Harcerskiej Poczty Polowej. W ramach projektu uczniowie wykonali infografiki na jeden z podanych tematów, które zaprezentowali na forum klasy. Następnie z ich prac powstały gazetki ścienne. Dodatkowo z pomocą nauczyciela na platformie Kahoot został utworzony interaktywny quiz o Powstaniu Warszawskim, w który uczniowie zagrali wspólnie na zajęciach.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali biografię i twórczość K. K. Baczyńskiego, Józefa Szczepańskiego „Ziutka” i Tadeusza Gajcego. Po lekturze powieści Melchiora Wańkowicza opracowywali infografiki związane z losami bohaterki „Ziela na kraterze”. Doskonalili formę wypowiedzi pisemnej- opis przeżyć wewnętrznych na podstawie „Listu do Krysi”. Dyskutowali na temat postawy patriotycznej autorki wspomnień pt. „Był dom”-16-letniej Anny Szatkowskiej- córki patronki naszej szkoły- Zofii Kossak.

Ponadto w ramach projektu 10 stycznia br. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniężna dla Bohaterów Powstania Warszawskiego. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.