Andrzejki 2021

W polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.

Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.

26 listopada w naszej szkole również zostały zorganizowane andrzejki. Uczniowie mieli możliwość powróżenia sobie i sprawdzenia, co też los im  przyniesie 🙂

Nie zabrakło również pląsów, gdyż dziewczęta i chłopcy ćwiczyli różne taneczne układy bawiąc się przy tym świetnie i wesoło.