Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rok szkolny 2013/2014

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie programowej gimnazjum: licea ogólnokształcące, technika i zasadnicze szkoły zawodowe.

Od 14  kwietnia do 25 czerwca 2014 r. do godz. 13.00 – składanie dokumentów (zgłoszenie i wniosek), a od 27 czerwca 2014 r. do 3 lipca 2014 r. do godz. 14.00 – dostarczenie do wybranych szkół kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Tryb i formę składania dokumentów określi organ prowadzący szkołę.

4 lipca 2014 r. – podanie wyników postępowania kwalifikacyjnego do publicznej wiadomości w formie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Do 8 lipca 2014 r. godz. 12.00 – potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

10 lipca 2014 r. do godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Od 11 lipca 2014 r. do 29 sierpnia 2014 r. – postępowanie uzupełniające.

Przyznawanie punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

1. Maksymalna liczba punktów do uzyskania w postępowaniu rekrutacyjnym za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych przedmiotów, a także za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum oraz inne osiągnięcia punktów – 200 punktów, w tym:

1)     liczba punktów możliwych do uzyskania za egzamin przeprowadzony w ostatnim roku nauki w gimnazjum – 100 punktów,

2)     liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z czterech przedmiotów – języka polskiego i trzech obowiązkowych przedmiotów wskazanych przez szkolną komisję rekrutacyjną oraz za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum – 100 punktów.

1. Wyniki egzaminu gimnazjalnego (zawarte w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu), wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu następujących przedmiotów:

1)     języka polskiego,

2)     historii i wiedzy o społeczeństwie,

3)     matematyki,

4)     przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii,

5)     języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, przeliczane są na punkty według zasady, iż z każdego zakresu można uzyskać maksymalnie 20 punktów, czyli jeden procent w każdym z zakresów odpowiada 0,2 punktu.

1. Oceny ze świadectwa ukończenia szkoły gimnazjalnej z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych – maksymalnie 80 punktów. Przy ustalaniu liczby punktów za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum stosujemy następujące przeliczenia:

1)     celujący – 20 punktów (4 przedmioty x 20 pkt = 80 pkt),

2)     bardzo dobry – 18 punktów,

3)     dobry – 15 punktów,

4)     dostateczny – 10 punktów,

5)     dopuszczający – 2 punkty.

1. Szczególne osiągnięcia ucznia – maksymalnie 20 punktów w tym:

1)     ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem – 5 punktów,

2)     za udział w konkursach organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w tym:

1. laureat konkursu tematycznego o zasięgu ponadwojewódzkim – 12 punktów,
  2. laureat konkursu tematycznego o zasięgu wojewódzkim – 10 punktów,
  3. finalista konkursu o zasięgu pondwojewódzkim – 10 punktów,
  4. finalista konkursu o zasięgu wojewódzkim – 8 punktów.

3)     za osiągnięcia wpisane na świadectwie na świadectwie do 6 pkt. zgodnie z wykazem zawartym w załączniku nr 1 w tym:

1. osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi (wolontariat, pożytek publiczny) – maksymalnie 3 punkty,
      2. osiągnięcia w aktywności na rzecz środowiska szkolnego – 1 punkt.
  1. Listę konkursów organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2013/2014 zawiera załącznik nr 2.
  2. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej z jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów ustalonych w postępowaniu rekrutacyjnym.
  3. Kandydatom do szkół ponadgimnazjalnych, zwolnionym z egzaminu gimnazjalnego, liczbę punktów uzyskanych z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych do celów rekrutacyjnych mnoży się przez dwa.
  4. W rekrutacji do oddziałów przygotowujących do egzaminu DSD II dolicza się punkty dla kandydatów posiadających dyplom DSD I (poziom B1) i DSD A2 – zgodnie z regulaminem DSD II stanowiącym załącznik nr 3.

W sprawie rekrutacji można kontaktować się z psychologiem szkolnym- p. Moniką Rabe