Wycieczka edukacyjna do Muzeum Zofii Kossak i niezwykłe spotkanie z Jej Wnuczką

1
10 listopada 2015 roku uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w wycieczce dydaktyczno- rekreacyjnej do Górek Wielkich- niewielkiej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszkała i tworzyła patronka naszego gimnazjum- Zofia Kossak.

Zwiedzając tzw. „domek ogrodnika”, w którym obecnie mieści się Muzeum Zofii Kossak, młodzież obejrzała ekspozycję, na którą składają się rodzinne portrety pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków, rękopisy, pamiątkowe zdjęcia, porcelana i cenne meble.

Interesującym doświadczeniem podczas wycieczki okazało się spotkanie z wnuczką Zofii Kossak- panią Anną Taylor, która opowiedziała uczniom wiele anegdot na temat swej niezwykłej babci.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty edukacyjne w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” dotyczące twórczości pisarki i jej działalności społecznej.

Wielu wrażeń dostarczyła uczniom przejażdżka zaprzęgiem konnym po Górkach Wielkich malowniczą trasą wzdłuż rzeki Brennicy oraz jazda konna w góreckiej stadninie.

2