Uczniowie powtórzyli sukces sprzed roku zajmując I miejsce w Grze Miejskiej

POSZUKIWALI JEJ ŚLADÓW W NASZYM MIEŚCIE
I POWTÓRZYLI SUKCES SPRZED ROKU ZAJMUJĄC I MIEJSCE
W GRZE MIEJSKIEJ

Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie w drugiej edycji historycznej gry miejskiej ,,WRZESIEŃ 1939 ROKU NA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ’’, która adresowana była do młodzieży szkół gimnazjalnych z miasta i gminy Oświęcim oraz szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Odbyła się w dniu 5.10.2015r.
i dotyczyła tragicznych dziejów wrześniowej wojny obronnej 1939 roku na ziemi oświęcimskiej. Do konkursu   zorganizowanego przez MCDN Oddział Doskonalenia Nauczycieli oraz Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu zgłosiło się 8 drużyn. Patronat honorowy nad grą objęli: Starosta Oświęcimski, Prezydent Miasta Oświęcim oraz Wójt Gminy Oświęcim. Rywalizacja przebiegała w przestrzeni miejskiej. Start wyznaczono w Rynku Głównym, skąd uczestnicy wyruszali na trasę co 20 minut. Zadaniem młodych detektywów historii było odszukanie miejsc związanych z wydarzeniami września 1939 roku. Pierwszy przystanek w wędrówce po ścieżkach historii to kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z tablicą upamiętniającą szlak bojowy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Dalsza trasa wiodła do punktów przy zamku, pod most Piastowski oraz do cmentarza parafialnego pod obelisk upamiętniający 11 żołnierzy poległych w bitwie pod Rajskiem. Nie lada wyzwaniem dla reprezentantów drużyn okazała się ostatnia konkurencja, czyli oddanie celnych strzałów do tarczy na strzelnicy Powiatowego Zespołu Nr2.

Podsumowania wyników w siedzibie MCDN ODN dokonała koordynator przedsięwzięcia pani Teresa Szakiel. W kategorii szkół gimnazjalnych na I miejscu uplasował się zespół z naszej szkoły w składzie: Maria Janeczko, Krystian Jankowski, Katarzyna Krasuska i Jadwiga Urban, który przygotowywany był do konkursu przez pedagoga Danutę Mitoraj. Kolejne miejsca w klasyfikacji punktowej przypadły drużynom z MG3, ZS NR1 i MG2. Zwycięskie ,,czwórki’’ otrzymały nagrody i dyplomy oraz gratulacje od przedstawicieli władz lokalnych. Zgromadzona młodzież zapoznała się również z interesującą prezentacją dotyczącą działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,BON Oświęcim’’.

Współzawodnictwo było okazją dla młodych ludzi do kształtowania postaw patriotycznych, aktywnego poznawania oraz poszerzania wiedzy historycznej, do umacniania pamięci o bohaterach walk za ojczyznę, ich poświęceniu, bowiem ,,…nie ma większej rany dla żołnierza niż bezduszna niepamięć’’.

Danuta Mitoraj