Relacja naszego przedstawiciela z XXI posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży

Dnia 31 maja 2015 roku w ramach akcji Sejm Dzieci i Młodzieży udałem się do Warszawy, gdzie jako poseł XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży reprezentowałem nasze gimnazjum i jednocześnie uczestniczyłem w uchwalaniu ustawy dotyczącej problemu miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej.

Do Warszawy wyruszyliśmy z Placu Matejki w Krakowie o godzinie 7:00. W stolicy byliśmy około 12:30. Pierwszego dnia, w ramach planowych zajęć, poszczególne grupy uczestniczyły w warsztatach sejmowych. Moja grupa realizowała temat: rozwijanie zdolności liderskich w działalności społecznej. W ramach tego zagadnienia analizowaliśmy zasady podziału ról w różnych grupach oraz funkcję lidera w grupie. Zajęcia trwały 4 godziny i muszę przyznać, że były bardzo ciekawie zorganizowane. Po ich zakończeniu udaliśmy się do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację i odpoczywaliśmy, spędzając czas na rozmowach z rówieśnikami ze szkół w całym kraju. Wymienialiśmy poglądy polityczne, ale również prowadziliśmy rozmowy na tzw. „tematy luźne”.

Następnego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do gmachu Sejmu RP. Od godziny 8:00 w Sali Kolumnowej spotykaliśmy się z klubami poselskimi. Natomiast o godzinie 10:00 rozpoczęło się posiedzenie XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, czyli ta najważniejsza część naszej wizyty w Warszawie. Na początku wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości (premier Ewy Kopacz, marszałka sejmu Radosława Sikorskiego). Nieco później mieliśmy możliwość zadawania pytań Minister Edukacji Narodowej, pani Joannie Kluzik-Rostkowskiej. Potem młodzi Posłowie i Posłanki wyrażali swoje opinie nt. proponowanej uchwały i wnosili do niej poprawki. Na koniec obrad poddaliśmy ją pod głosowanie. Głosami zebranych uchwała w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej została przyjęta. Mam nadzieję, że wystarczy wszystkim samozaparcia, aby ją zrealizować.

Sesja sejmu była równocześnie ostatnim etapem naszych działań badawczych. Niemniej jednak, gdy będzie taka potrzeba, zostaną podjęte dalsze kroki w celu osiągnięcia założonego celu. Mój udział w XXI Sesji Sejm Dzieci i Młodzieży był dla ogromnym, niezapomnianym przeżyciem. Ta wizyta w stolicy pomogła mi zrozumieć mechanizmy tworzenia i uchwalania polskiego prawodawstwa oraz stworzyła szansę na poznanie młodzieży z całej Polski. Mogłem także zasiąść w ławie poselskiej na sali obrad sejmu, którą tak często oglądam w telewizji.

Paweł Mąsior– uczeń kl. IIIa
poseł XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży