PROJEKT ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA– SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO

zpb

Nasze gimnazjum przystąpiło do realizacji projektu ZPB– projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, który realizowany jest na terenie województwa małopolskiego, jako Szkoła Promująca Bezpieczeństwo. Celem projektu jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkołach.

Jest to przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu. Po złożeniu formularza zgłoszenia do udziału w projekcie przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród trzech grup respondentów: uczniów, rodziców i nauczycieli. W pierwszym etapie realizacji projektu ZPB, diagnozie poddawane są dwa obszary realizacji: przemoc szkolna oraz miejsca niebezpieczne, nieokreślonego przeznaczenia, które znajdują się w placówce lub w jej najbliższym otoczeniu. Uzyskane wyniki z przeprowadzonych badań ankietowych poddawane są analizie wspólnie z partnerami projektu. Na podstawie analizy, dokonywana jest identyfikacja problemów, dobór partnerów mających realny wpływ na rozwiązanie występujących zagrożeń oraz następuje opracowanie Zintegrowanego Planu Działania.

W obecności funkcjonariusza KPP- pani Marzeny Ptasińskiej, przewodniczącej Rady Rodziców- pani Elżbiety Wilczak, dyrektora szkoły- pani Iwony Kolasa, pedagoga szkolnego- pani Danuty Mitoraj, przedstawiciela uczniów- Edyty Walerowicz miała miejsce również wizja lokalna szkoły pod kątem bezpieczeństwa i ujawnienia miejsc zagrażających mu. Na podstawie tej wizji nasze gimnazjum uznano za przyjazne uczniowi i bezpieczne, spełniające zalecenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. przez to, iż od sierpnia 2005 roku w szkole funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania Szkołą (bramki wejściowe, monitoring). Ponadto w budynku znajduje się monitoring (na każdym piętrze) i na zewnątrz budynku; liczba kamer jest wystarczająca. Przy głównym wejściu są bramki. Uczniowie i pracownicy szkoły wchodzą do budynku odbijając kartę magnetyczną. Budynek szkoły na bieżąco jest modernizowany: dokonano wymiany okien, dachu, termomodernizacji, wymieniono instalację CO. W klasach znajdują się bezpieczne i estetyczne meble oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo ma charakter honorowy. Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacja projektu ZPB, na każdym z jego etapów. O przyznanie Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, szkoła może ubiegać się po okresie, co najmniej 6 miesięcy od przystąpienia przez placówkę oświatową do realizacji projektu ZPB, po złożeniu wniosku o przyznanie Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Opracowanie: mgr Monika Rabe