Pamięci Legionistów Polskich Józefa Piłsudskiego

Zobacz film: Happening z okazji 11 listopada- Narodowego Święta Niepodległości

96 rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez Polskę w tym roku zbiegła się z setną rocznicą utworzenia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Legiony Polskie były formacją wojska polskiego, które walczyły  o to aby po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Polska.  Z galicyjskiego Oświęcimia do Legionów Polskich wstąpiło ponad  600 ochotników.

Pamięci Legionistów Polskich, szczególnie tym pochodzącym z ziemi oświęcimskiej zostały poświęcone okolicznościowe zajęcia z historii w naszym gimnazjum, po nich uczniowie wszystkich klas wzięli udział w happeningu, podczas którego powstała instalacja w postaci rozbłyskującego płomykami  Krzyża Legionowego. Nieco zmieniona konwencja obchodów Święta Niepodległości, czyli zamiast tradycyjnej szkolnej akademii happening i wspólne układanie instalacji poprzedziło uroczystości miejskie w których, jak co roku, nie mogło zabraknąć społeczności Miejskiego Gimnazjum Nr 4 im. Zofii Kossak.