Dzień Otwarty Szkoły

Jak co roku w marcu w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty zachęcający obecnych szóstoklasistów do wstąpienia w mury  MG- 4. O godz. 11.30 przyszłych gimnazjalistów  z SP-5  i ich wychowawców powitał Samorząd Uczniowski. Grupa 13-latków została zaproszona do sali gimnastycznej, gdzie odbył się Wiosenny Turniej Międzyszkolny. Zawodnicy podzieleni na trzy drużyny rywalizowali w kilku konkurencjach:

• „Ekspert od trendów”
  • „Omnibus”
  • „Czułe ucho”
  • „Superhistoryk”
  • „Top Chef”

Zabawa była doskonała! Kiedy emocje już opadły, goście udali się na spacer po budynku szkoły. Mieli wtedy okazję przekonać się , jakie zalety ma nasza placówka. Obejrzeli bibliotekę, a w niej wystawę poświęconą Patronce szkoły, strzelnicę, sale lekcyjne i prowadzone w tym czasie zajęcia edukacyjne z j. angielskiego, informatyki, chemii, fizyki, matematyki, historii i języka polskiego. Uwagę szóstoklasistów szczególnie zwróciły sale wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne: tablice interaktywne i projektory multimedialne.

Równie atrakcyjnie przedstawiał się popołudniowy program Dnia Otwartego. Był on skierowany nie tylko do uczniów, ale także do ich rodziców. Najpierw laureaci konkursów międzyszkolnych (plastycznego, literackiego i recytatorskiego) zorganizowanych przez naszą szkołę oraz zwycięzcy Turnieju Wiosennego odebrali z rąk pani dyrektor Iwony Kolasy nagrody: gry edukacyjne, książki historyczne, kulinarne, maskotki, słuchawki. Następnie goście obejrzeli film prezentujący ofertę edukacyjną i dorobek gimnazjum.

Miłą niespodzianką była obietnica kolejnych nagród i zaproszenie szóstoklasistów do „zdobywania baz” w salach lekcyjnych, czyli zaliczanie zadań z różnych dziedzin nauki. Ci, którzy chcieli otrzymać po tych zmaganiach  gadżety z logo MG-4 , musieli wykazać się celnym okiem (strzelanie do celu), talentem wokalnym (karaoke), zdolnościami logicznego myślenia (łamigłówka zapałkowa), pasją językoznawczą (quiz w j. niemieckim), sprawnością fizyczną i refleksem (kinect), a także poczuć się przez chwilę Marią Skłodowską-Curie.

W pozostałych pracowniach udostępnionych szóstoklasistom odbywały się pokazy, przedstawienia, prezentacje(„Miejsce Ziemi we Wszechświecie, „Sztuka ludowa -wycinanka”, „Spotkanie z Romeem i Julią”).

Specjalnie na tę okazję została przygotowana wystawa pt. „Jak za dawnych lat…”, która pozwoliła przenieść się w czasie o kilka dekad wstecz. Mundurek szkolny z lat siedemdziesiątych, pamiątkowe zdjęcia, elementarz i podręcznik do j. rosyjskiego wywoływały uśmiech i niedowierzanie.

Podziw budził efektowny pokaz projektów z historii: „Walizka Hany- podróż retrospektywna” i „Ucieczka z Auschwitz”, które można było obejrzeć w trzech odsłonach. Na pierwszym piętrze z kolei prezentowały się modele biologiczne, fizyczne i geograficzne, które na co dzień uatrakcyjniają nasze lekcje.

Oprócz tego ten, kto chciał zadbać o właściwą postawę i tężyznę fizyczną, mógł skorzystać z zajęć w sali do gimnastyki korekcyjnej. Na łasuchów natomiast czekały pyszne ciasta – dowód kulinarnego talentu uczennic z kl. III c.

Dzień Otwarty, pełen wrażeń, zakończył się o godz. 18.30. Był świadectwem wielkiego zaangażowania całej społeczności gimnazjalnej w to, aby jak najlepiej pokazać atuty naszej szkoły.