26. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 2-4 października 2019 r. Galeria Książki

Obchody Święta Książki Dziecięcej niezmiennie przyciągają najmłodszych miłośników książek. Każdego świątecznego dnia  Galeria Książki kusiła nas wieloma atrakcjami. Szturm na bibliotekę rozpoczęły pierwszaki biorąc udział w spotkaniu
z Łukaszem Dębskim – krakowskim autorem książek dla dzieci i  scenarzystą. Spotkanie było dla dzieci wielką przygodą. W mig nawiązała się między panem Dębskim a słuchaczami nić porozumienia, gdy pozwolił wybrać dzieciom dowolną pozycję do „odbioru poezji”, nawet leżącą. Do spotęgowania nastroju tajemniczości przy rozwiązywaniu zagadki kryminalnej Detektywa Barana, zgasił światło. Nikt jednak nie zasnął. Wszyscy słuchali historii
w napięciu. Autor zaproponował również konkurs szybkiego czytania z bardzo trudnymi wyrazami „językowymi połamańcami”  dla pań nauczycielek. Nawet najbardziej wybredny pierwszoklasista wyszedł uśmiechnięty ze spotkania.

Jeszcze tego samego dnia uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu z ilustratorem
i rysownikiem prasowym („Angora”) oraz autorem książek Pawłem Wakułą. Pisarz podzielił się ze słuchaczami opowieściami o swoich pasjach: historii Polski, nawet legendarnej, wielkim szacunkiem do przyrody i natury.

Drugiego dnia przeszliśmy do działania. Uczniowie klasy 3a i 2b z zapałem przystąpili
do warsztatów plastycznych pod kierunkiem  ilustratorki książek Katarzyny Kurdziel. Wszyscy podeszli poważnie do pracy, a wynikiem spotkania były barwne maski,  każda inna, piękna i z dumą zaniesiona do domu.

Ukoronowaniem imprezy była piątkowa Gala, kiedy to została wręczona główna nagroda w pięknej oprawie z udziałem znamienitych gości. Na tę uroczystość wybrała się klasa 5a. Atrakcją Gali był spektakl teatralny „A niech to gęś kopnie” i jubileusz znanej pisarki zaprzyjaźnionej z oświęcimską biblioteką Joanny Papuzińskiej. W konkursie zwyciężyła „Wiłka smocza dziewczynka” Antoniny Kasprzak. Wyróżnione  zostały: „Kobra” Katarzyny Wasilkowskiej i „O księżycu z komina domu na wzgórzu” Ariadny Piepiórki.

Na zakończenie wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z autorką „Kobry”, która opowiedziała o swojej nowej książce oraz dała nam wskazówki – jak pokochać książki i od czego zacząć tę miłość.

Dziękujemy Galerii Książki za zaproszenie. Przeżyliśmy wiele niezapomnianych chwil bawiąc się i ucząc na zmianę.