Nabór do szkół ponadpodstawowych/ ponadgimnazjalnych- informacje praktyczne

Podstawy prawne procesu rekrutacji

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.);

Wyżej wymienione ustawy opisują zasady przyjmowania kandydatów do szkół publicznych. Między innymi: kryteria pierwszeństwa oraz dokumenty potwierdzające ich spełnianie, katalog danych o kandydacie i jego rodzicach, zbieranych w procesie rekrutacji czy przebieg samego procesu (np. składanie wniosku, rekrutacja uzupełniająca czy odwołania).

Źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/996/

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2017 r. poz. 610);

Treść rozporządzenia określa:

• jednolity sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów określonych w ustawie o systemie oświaty;
  • sposób ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych odpowiednio z egzaminu gimnazjalnego;
  • skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej,

Źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/610/1

1. Zarządzenie właściwego dla danego województwa Kuratora Oświaty.

Małopolskie: http://www.kuratorium.krakow.pl/

Jak dostać się do szkoły ponadpodstawowej?

Instrukcja dla uczniów, którzy uczą się w szkołach, które nie przekazują danych do systemu rekrutacji elektronicznej

1. Załóż konto na stronie internetowej edu.com.pl wybierając czy jesteś uczniem 8-klasy szkoły podstawowej, czy uczniem 3- klasy gimnazjum.
    Możesz to zrobić od 25 kwietnia 2019.
    Zapamiętaj swój login (identyfikator) i hasło.
  1. Przejrzyj ofertę szkół. Wybierz oddziały, do których chcesz kandydować. Wydrukuj wniosek, daj do podpisu rodzicom (opiekunom prawnym i zanieś je do szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej, w której jest oddział wybrany przez Ciebie jako pierwszy.
    Będzie to Twoja szkoła pierwszego wyboru.
    Zrób to do 10 czerwca 2019, do godziny 15:00

Pamiętaj! Możesz wybrać dowolną liczbę oddziałów
w maksymalnie trzech szkołach.

Ustal kolejność oddziałów, w jakiej chciałbyś się do nich dostać.

1. Po otrzymaniu świadectwa ze szkoły zaloguj się ponownie do systemu i przepisz do odpowiedniego formularza oceny, wyniki egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty oraz informacje o szczególnych osiągnięciach. Zanieś świadectwo oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub  ósmoklasisty do szkoły pierwszego wyboru.

Zrób to do 25 czerwca 2019, do godziny 15:00

1. 28 czerwca 2019, od godziny 12:00 możesz sprawdzić, do której szkoły zostałeś zakwalifikowany.
  1. Aby potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostałeś zakwalifikowany, dostarcz do tej szkoły oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej, oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty oraz w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
    Powinieneś to zrobić do 9 lipca 2019, do godziny 15:00.

Pamiętaj! Nie czekaj z wykonaniem zadań do ostatniej chwili!

Powodzenia!