Wielka akcja przeciw nietrzeźwym kierowcom- marsz trzeźwości dla niepodległości „No Promil- No Problem”

Nasza szkoła włączyła się do Małopolskiej Kampanii Społecznej „No Promil– No Problem”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki. Głównym celem kampanii jest ograniczenie w Małopolsce liczby osób kierujących pod wpływem alkoholu oraz środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez psychologa szkolnego, a inspiracją do dyskusji były m. in. filmy przygotowane przez organizatorów akcji. Podczas zebrania z rodzicami uczniów klas ósmych, psycholog szkolny pani Monika Rabe przeprowadziła również pogadankę, a młodzież zbierała od dorosłych „deklaracje pasażera/świadka”, że będą reagować, by powstrzymać osoby nietrzeźwe przed jazdą. Jednym z elementów kampanii był happening, który odbył się na oświęcimskim Rynku.

W drodze na Rynek uczniowie klas ósmych naszej szkoły odwiedzili Ośrodek Szkolenia Kierowców  LOK, gdzie mieli możliwość obejrzenia pouczającego filmu o wpływie alkoholu na procesy poznawcze kierowców. Następnie przemaszerowali ulicami miasta w białych koszulkach, niosąc transparenty z hasłami kampanii „No Promil– No Problem”, rozdając przechodniom kampanijne ulotki, wyrażając w ten sposób sprzeciw wobec osób, które siadają za kółkiem w stanie nietrzeźwości. Na Rynku w ramach happeningu odbył się pokaz psów ratowniczych, młodzież mogła odbyć spacer w specjalnych okularach tzw. narkogoglach i alkogoglach, które symulują skutki używania narkotyków czy alkoholu. Na koniec uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego zaprosili uczestników happeningu do wspólnego tańca.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony