PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI CERTYFIKATU „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”

Nasza szkoła w 2014 roku przystąpiła do projektu ZPB– Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, który realizowany jest na terenie województwa małopolskiego. Celem projektu jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkołach.

Jest to przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu. Po złożeniu formularza zgłoszenia do udziału w projekcie już dwukrotnie przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród trzech grup respondentów: uczniów, rodziców i nauczycieli. W pierwszym etapie realizacji projektu ZPB, diagnozie poddawane są dwa obszary realizacji: przemoc szkolna oraz miejsca niebezpieczne, nieokreślonego przeznaczenia, które znajdują się w placówce lub w jej najbliższym otoczeniu. Uzyskane wyniki z przeprowadzonych badań ankietowych poddawane są analizie wspólnie z partnerami projektu. Na podstawie analizy dokonywana jest identyfikacja problemów, dobór partnerów mających realny wpływ na rozwiązanie występujących zagrożeń oraz następuje opracowanie Zintegrowanego Planu Działania.

Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo ma charakter honorowy. Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacja projektu ZPB, na każdym z jego etapów.

Po raz pierwszy certyfikat otrzymaliśmy w 2015 roku, natomiast 26 października 2017 roku podczas apelu, pani Marzena Ptasińska z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, za inicjatywy i działania w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, przekazała nam przedłużenie ważności certyfikatu na następne pięć lat.