Wspomnienia z wymiany międzynarodowej- maj 2017

Już kolejny raz, w ramach wymiany międzynarodowej z partnerskim gimnazjum im. Martina Schongauera, udaliśmy się w maju do Breisach. Nasi partnerzy przygotowali nam bardzo ciekawy program, który wspólnie realizowaliśmy.

Najciekawsze elementy programu to oczywiście wycieczki. Jedną z nich był wyjazd do Strasburga i zwiedzanie tam Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy sposób jego funkcjonowania oraz historię Unii Europejskiej. Po tej wizycie zwiedzaliśmy Stare Miasto, uzyskiwaliśmy informacje na temat jego zabytków i osobliwości. Strasburg zwany jest również alzacką Wenecją, a to dzięki sporej ilości kanałów rzecznych, które się tam znajdują.

Udaliśmy się również do leżącej nad Renem Bazylei– jednego z większych miast w Szwajcarii. W tym mieście zwiedziliśmy nowoczesne muzeum konstruktywizmu– Muzeum Tinquely’ego. Największą oczywiście atrakcją dla uczniów zarówno z Polski, jak i z Niemiec był całodniowy pobyt w największym w Niemczech parku rozrywki Europa-Park. W miejscu tym znajduje się wiele atrakcji reprezentujących kraje europejskie takie jak: Niemcy, Francję, Szwajcarię, Włochy, Holandię, Rosję, Hiszpanię, Grecję, Irlandię, Portugalię, Anglię czy też państwa skandynawskie. Zapewniają one rozrywkę pozwalając przy tym poznawać kulturę i tradycję wspomnianych krajów. Park oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Młodzież polsko-niemiecka lepiej się poznała i zintegrowała, zarówno podczas wspólnych wycieczek jak i w czasie pobytu w domach niemieckich partnerów. Nastolatkowi zamierzają pozostać w stałym kontakcie mailowym, a kilkoro planuje dalsze prywatne spotkania.

Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oświęcim oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

logo umPrint