Byliśmy w Breisach: wymiana międzynarodowa- maj 2014

dscn2066

Zobacz galerię zdjęć: Galeria Breisach 2014

W dniach 02.-09.05.2014 r miała miejsce wymiana międzynarodowa z uczniami z gimnazjum w Breisach. Grupa gimnazjalistów spędziła kilka dni u swoich niemieckich rówieśników oraz realizowała wspólny program.

Breisach to piękne miasteczko znajdujące się w południowo-zachodnich Niemczech, leżące nad Renem, bezpośrednio przy granicy z Francją i oddalone kilkadziesiąt kilometrów od granicy ze Szwajcarią. Stwarza to więc możliwość zobaczenie również tych krajów.

Program spotkania rozpoczął się zwiedzaniem Breisach. Oprowadzenie po tym mieście przygotowali niemieccy uczniowie. W przyjemny i ciekawy sposób uczniowie uzyskali wiele informacji na temat tego miasta, jego mieszkańców, historii i kultury.

Następnego dnia wszyscy udali się do miejscowości Achkarren, gdzie zwiedzano lokalną winnicę oraz poznano sposób jej funkcjonowania. Po spacerze w skąpanych we wiosennym słońcu wzgórzach pasma Kaiserstuhl, porośniętych winoroślami, urządzono piknik na leśnej polanie.

Kolejny dzień spędzono w największym w Niemczech parku rozrywki Europa- Park. Tutaj  nie można się nudzić! Oprócz ponad 100 pasjonujących atrakcji można tu znaleźć spektakle, rewie i barwne parady. Dla wielbicieli mocnych wrażeń nie zabrakło atrakcji, np. przejażdżka  na zwariowanej kolejce „Blue Fire Megacoaster”. Kolejka staruje z niesamowitym przyśpieszeniem, a później pędzi karkołomną, pełną ekstremalnych ewolucji trasą. Uczniowie mieli możliwość podróży w kosmos kolejką „Eurosat” lub niezwykle szybkim (130 km/h) rollercoasterem “Silver Star”, który wzbija się nad ziemię aż na 73 m! To wszystko sprawiło, że pobyt ta stał się dla naszych uczniów niezapomnianym przeżyciem!

Następnego dnia grupa pojechała do Bazylei, przygranicznego, trzeciego co do wielkości miasta w Szwajcarii. Zwiedzono tu nietypowe muzeum sztuki nowoczesnej– muzeum Tingeuly’ego. Młodzież uczestniczyła również w rejsie po Renie oraz pokrótce poznała to miasto.

Kolejnym punktem programu była wycieczka do Strassburga we Francji, gdzie zwiedzano Parlament Europejski oraz piękną starówkę tego miasta. Wieczorem, podczas wspólnego grillowania, podsumowywano dotychczasowy przebieg spotkania.

Ostatni dzień programu spędzono w Breisach. Udano się z wizytą do burmistrza tego miasta jak również zwiedzono „Blaues Haus”- centrum żydowskie. Następnie uczniowie udali się do partnerskiej szkoły i aktywnie uczestniczyli w zajęciach z języków obcych.

Pożegnanie nie było łatwe. Ale zaplanowane zostało już kolejne spotkanie z gimnazjalistami z Breisach, którzy odwiedzą nas na przełomie września- października 2014 roku.

Polsko- niemiecka wymiana uczniowska niesie ze sobą wiele korzyści. Największą z nich jest wzajemne poznawanie się uczestników z Polski i Niemiec, ich krajów, kultury, zwyczajów. Spotkanie dwustronne było przede wszystkim okazją do przełamania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń. Uczestnicy wymiany udoskonalą przede wszystkim swoje umiejętności językowe.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urząd Miasta Oświęcim.

logo um